Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szwedzka Klarna najdroższym europejskim fintechem. Została właśnie wyceniona na 5,5 mld dolarów

W ostatniej rundzie inwestycyjnej firma dostała 460 mln dolarów, które przeznaczy na rozwój biznesu w USA

Jak informuje Financial Times, Klarna stała się najdroższym startupem w branży fintechowej w Europie po nowej rundzie finansowania, podczas której wyceniono szwedzką firmę na 5,5 mld dolarów. Spółka zebrała 460 mln dolarów, a zainwestowały w nią m.in. fundusz venture capital z Doliny Krzemowej Dragoneer, Commonwealth Bank of Australia oraz największy fundusz inwestycyjny świata, czyli grupa BlackRock.

Przeczytajcie także: H&M płaci 20 mln dolarów za 1 proc. fintechu Klarna

Prezes Klarna Sebiastian Siemiątkowski powiedział, że zebrany kapitał pomoże firmie rozwinąć się w USA, gdzie przybywa jej 6 mln użytkowników rocznie. Zacznie działać także w Australii i Nowej Zelandii.

Klarna weszła przebojem na rynek handlu internetowego wprowadzając system odroczonej płatności za kupione produkty ("buy-now-pay-later"). Można za nie zapłacić nawet miesiąc po dacie zakupu. Fintech bierze na siebie obowiązek uregulowania rachunku i ryzyko, że kupujący nie wywiąże się z transakcji. Klienci cenią to rozwiązanie zwłaszcza przy zakupach za pomocą smartfona, gdy obawiają się użycia karty lub wykonania przelewu.

Klarna zarabia na opłatach od sprzedawców internetowych oraz na odsetkach od klientów, którzy płacą za późno. W ubiegłym roku firma miała zysk w wysokości 19 mln dolarów z przychodów na poziomie 627 mln dolarów. Wcześniej w fintech zainwestowały m.in. Visa, Sequoia Capital, sieci sklepów Bestseller oraz H&M, a także raper Snoop Dogg.

Przeczytajcie także: Oto najcenniejszy w Europie fintechowy startup

Spółkę Klarna założył w 2005 roku wraz z dwoma kolegami ze studiów 38-letni dziś Sebastian Siemiątkowski (na zdjęciu), Szwed polskiego pochodzenia. Jego rodzice wyemigrowali do Szwecji tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku. Firma w Polsce początkowo działała pod marką Sofort, później pod własną nazwą.

Szwedzka spółka zdetronizowała, jako najcenniejszy europejski fintech, brytyjski TransferWise, który w maju tego roku został wyceniony na 3,5 mld dolarów, na trzecim miejscu jest również brytyjski cyfrowy pożyczkodawca OakNorth (2,8 mld dolarów). W globalnym rankingu pod względem wartości Klarna zajmuje ósmą pozycję.

Źródło: Financial Times

Fot: Flickr/Kmeron for LeWeb12 Conference/CC BY 2.0

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies