Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto najcenniejszy w Europie fintechowy startup. TransferWise jest dziś warte 3,5 mld dolarów

Firma została tak wyceniona po zakończonej właśnie rundzie inwestycyjnej, w której zebrała 292 mln dolarów

TransferWise zajmuje się międzynarodowymi przekazami pieniężnymi. Firma została założona 8 lat temu przez dwóch mieszkających w Londynie Estończyków, którym nie podobały się wysokie prowizje i niekorzystne kursy wymiany walut oferowane przez gigantów na tym rynku: Western Union i MoneyGram.

Przeczytajcie także: Jak rozwijać fintech w Polsce?

Kristo Käärmann and Taavet Hinrikus stworzyli więc fintech, który kładzie nacisk na to, aby transfery pieniężne kosztowały mniej niż u konkurencyjnych firm i w bankach. Pobiera dość niskie i przejrzyste opłaty transakcyjne oraz przelicza waluty po średnim kursie rynkowym. Klient może stworzyć wirtualny portfel (także w aplikacji), który pozwala na otwarcie sald w ponad 40 różnych walutach i wymianę w dowolnej chwili. Może wysłać pieniądze do 71 krajów i otrzymać je z 43 państw. Fintech oferuje też kartę debetową Mastercard.

Twórcy mówią, że 8 lat temu "świat finansów był przeciwko nim", ale udało im się stworzyć biznes przyjazny dla konsumentów. Twierdzą też, że nie spieszy im się na giełdę, i że właściwie nie potrzebują już pieniędzy. Znani są też z dość niekonwencjonalnych akcji promocyjnych, w trakcie których pracownicy (także założyciele) fintechu przechodzą przez miasto w samej bieliźnie z napisami na ciele "nothing to hide".

Przeczytajcie także: Ukraińcy polubili Blika

TransferWise jest obecnie najcenniejszym startupowym fintechem w Europie. Pod względem wyceny przeskoczył bowiem właśnie brytyjskiego cyfrowego pożyczkodawcę OakNorth, którego wartość ostatnio oszacowano na 2,8 mld dolarów.

Firma ma 5 mln klientów i pośredniczy w przekazywaniu walut o wartości 4 mld funtów miesięcznie. W jej dwunastu biurach na świecie pracuje ponad 1,6 tys. osób, a fintech zapowiada, że zatrudni kilkaset kolejnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Od dwóch lat przynosi też zysk. Według danych za rok obrotowy zakończony w marcu 2018 r. miał 77-proc. wzrost przychodów (do 117 mln funtów) i zysk netto w wysokości 6,2 mln funtów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies