Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czechy potęgą płatności zbliżeniowych. 70 proc. transakcji kartą odbywa się bezstykowo

90 proc. czeskich terminali obsługuje tego typu płatności

Według najnowszego raportu brytyjskiej firmy analitycznej GlobalData technologia zbliżeniowa stała się w Czechach główną formą płatności w supermarketach, sklepach spożywczych i restauracjach. Firma prognozuje, że liczba kart zbliżeniowych u naszych południowych sąsiadów ma wzrosnąć z 10,3 mln w 2018 r. do 11,8 mln w 2022 r. (Czechy mają ponad 10,5 mln obywateli).

Przeczytajcie także: Szykuje się zbliżeniowy przełom w USA

Analitycy GlobalData podkreślają, że technologie zbliżeniowe zostały w Czechach wsparte szeroką akceptacją handlowców i poprawioną dostępnością terminali. Obecnie około 90 proc. tamtejszych POS-ów obsługuje tego typu płatności. W opracowaniu przytoczono dane Czeskiego Stowarzyszenia Kart Bankowych, z których wynika, iż w 2018 r. Czesi korzystali z bezstykowych kart lub płatności za pomocą smartfonów 853 mln razy, w porównaniu z 638 mln razy w 2017 r.

Ten widocznie rosnący trend sprawił, że na czeskim rynku pojawiły się portfele mobilne i urządzenia wearables (Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay). Apple Pay był ostatnim, który tam wystartował w lutym 2019 roku. Zdaniem autorów raportu w nadchodzących latach karty zbliżeniowe pozostaną dominujące w obszarze płatności bezstykowych, ale będą uzupełniane przez mobilne portfele, co spowoduje dalszy wzrost tego typu transakcji. Ogólna liczba płatności kartą wynosiła w Czechach 1,1 mld w 2018 r. i według prognoz ma wzrosnąć do 1,9 mld w 2022 r. Około 70 proc. transakcji kartowych odbywa się bezstykowo.

Przeczytajcie także: Polska wiceliderem Europy w płatnościach zbliżeniowych

Przypomnę, że według ubiegłorocznych danych Mastercarda Czesi są liderami płatności zbliżeniowych i wyprzedzają Polaków. W Czechach udział takich transakcji (kartami z logo Mastercarda) w ogólnej liczbie płatności bezgotówkowych wynosił 93 proc., w Polsce 85 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies