Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rosnąca popularność transakcji P2P Blikiem pomaga systemowi Express Elixir. Ponad 2 mln szybkich przelewów w maju

W ciągu roku liczba przelewów ekspresowych w systemie KIR wzrosła o ponad 130 proc.

KIR opublikował dziś najnowsze, majowe dane dotyczące zarządzanych przez firmę systemów rozliczeniowych. Po raz pierwszy w historii liczba przelewów za pomocą systemu Express Elixir (umożliwiającego realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu przesyłanych Blikiem) przekroczyła 2 mln. Dokładnie było to 2,08 mln transakcji o wartości 3,56 mld zł.

Przeczytajcie także: Express Elixir z nowym rekordem w kwietniu

Dla porównania – w kwietniu tego roku wykonano za jego pomocą 1,93 mln transakcji o wartości 3,5 mld zł. Natomiast w maju rok temu było to 897 tys. przelewów na łączną kwotę 2,32 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w ujęciu rok do roku, zwiększyła się o 132 proc., a wartość wzrosła o 53 proc. Najlepszym dniem okazał się piątek 10 maja – za pomocą systemu Express Elixir wykonano wówczas 122 tys. przelewów na 239 mln zł.

Z komunikatu KIR-u nie wynika, co konkretnie wpływa na wzrost transakcyjności systemu Express Elixir zapewniając mu bicie kolejnych rekordów. Zakładam, że w znacznym stopniu jest to Blik i rosnąca popularność przelewów na numer telefonu. Przypomnę, że w I kw. bieżącego roku blikowicze wykonali 2,6 mln przelewów P2P czyli o 250 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Można więc szacować, że więcej niż jedna trzecia przelewów Express Elixir to transakcje realizowane przez użytkowników Blika.

Przeczytajcie także: Ponad 22 mld przelewów na 72 bln złotych przez 25 lat systemu Elixir

Natomiast poprzez podstawowy system KIR-u, czyli Elixir, rozliczono w ubiegłym miesiącu ponad 160 mln transakcji o łącznej wartości 465,9 mld zł. Z kolei w systemie Euro Elixir obsługującym przelewy w euro, w maju 2019 r. zarejestrowano ponad 3,4 mln przelewów o wartości 19,09 mld euro. W analogicznym miesiącu rok wcześniej było ich 2,6 mln za 14,38 mld euro. To oznacza, że i liczba i wartość transakcji wzrosły w tym przypadku o około jedną trzecią.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies