Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 22 mld przelewów na 72 bln złotych. KIR podsumowuje 25 lat systemu Elixir

Dokładnie 18 kwietnia 1994 r. ruszył "elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych"

Uruchomienie systemu Elixir uważane jest za początek nowej ery w polskiej bankowości. Był to pierwszy krok do rozwoju nowoczesnych usług bankowych i punkt startowy rewolucji cyfrowej w płatnościach w kraju. Wcześniej, przed datą pierwszej sesji rozliczeniowej, wymiana zleceń płatniczych pomiędzy bankami odbywała się w postaci papierowej, a dokumenty były transportowane specjalną pocztą kurierską.

Przeczytajcie także: Express Elixir na rosnącej fali

Obsługujący Elixira KIR właśnie podsumował mijające ćwierć wieku funkcjonowania systemu. W tym czasie przetworzył on ponad 22,3 mld transakcji. Łączna wartość tych operacji przekroczyła 72,2 bln złotych – to o 8,2 bln złotych, więcej niż nominalne PKB całej Unii Europejskiej w 2017 r. W październiku 2018 r. system przetworzył rekordową wartość transakcji w jednym miesiącu kalendarzowym – niemal 490 mld złotych – to ok. 74 mld złotych więcej niż wydatki w budżecie Polski planowane na 2019 r.

Ubiegły rok był rekordowy w działaniu systemu Elixir – zrealizowano w nim ponad 1,8 mld transakcji. Oznacza to, że w 2018 r. na każdego dorosłego Polaka przypadło około 80 przelewów. Łączna kwota transakcji wyniosła w tym okresie 5,3 bln złotych. Rekordowym dniem pod względem dziennej wartości transakcji był 21 grudnia 2018 r. – tego dnia ich wartość wyniosła ponad 34 mld zł.

Przeczytajcie także: W Express Elixir po raz pierwszy 100 tys. przelewów dziennie

W systemie Elixir rozliczenia odbywają się w dni robocze, w ramach trzech sesji, podczas których banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach. Rozliczenia oraz informacje przetwarzane w systemie są szyfrowane elektronicznym podpisem Szafir, co zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa przesyłanych danych zawartych w komunikatach. Uzupełnieniem systemu jest Express Elixir umożliwiający płatności natychmiastowe, który został uruchomiony przez KIR w czerwcu 2012 r.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies