Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard z nowymi rozwiązaniami dla otwartej bankowości. Przetestują je m.in. Alior i DiPocket

Nowe usługi początkowo będą dostępne tylko na dwóch rynkach, w Polsce i Wielkiej Brytanii

Mastercard zaprezentował dziś nowy pakiet rozwiązań o nazwie Open Banking Solutions, które będą pomocne dla banków i fintechów do tworzenia infrastruktury otwartej bankowości. Te nowe usługi najpierw będą testowane tylko na dwóch rynkach, w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wśród firm, które podpisały listy intencyjne w celu aktywowania Open Banking Solutions są: Alior Bank, DiPocket, Kikapay, Streeva oraz Tribe Payments.

Przeczytajcie także: Prawie połowa bankowców planuje partnerstwo z fintechem

Według Mastercarda grono zainteresowanych tym pakietem firm w najbliższych kilku tygodniach prawdopodobnie powiększy się o kolejne polskie banki i fintechy. Przypomnę - otwarta bankowość to nowy standard na rynku usług finansowych. Zgodnie z dyrektywą unijną PSD II banki muszą zapewnić dostęp do rachunków swoich klientów zewnętrznym podmiotom (innym bankom, fintechom, serwisom płatniczym - określanym jako TPP, czyli Third Party Providers). To otwarcie banków musi nastąpić do 14 września tego roku.

Na platformę Mastercarda składają się cztery rozwiązania zaprojektowane z myślą o wsparciu banków oraz ich potencjalnych partnerów. Pierwsze to Open Banking Connect - hub, umożliwiający dostęp do API wystawionych przez banki w oparciu o PSD II dostawcom zewnętrznym. Drugie - Open Banking Protect - to silnik analityczny, weryfikujący status licencji TPP i analizujący potencjalne ryzyko nadużyć. Open Banking Resolve to platforma do komunikacji między bankami a firmami, ułatwiająca rozstrzyganie sporów. Czwarte - Open Banking Consulting Services - to doradztwo i wsparcie dla instytucji finansowym w realizowaniu otwartej bankowości.

Przeczytajcie także: Relacja z Cashless Open Banking Breakfast

Mastercard podkreśla, że bieżący rok wydaje się być dla open bankingu kluczowy. Firma w wydanym komunikacie zaznacza, że edukacja klientów na temat możliwych korzyści płynących z otwartej bankowości będzie miała kluczowe znaczenie dla wdrożenia tej koncepcji na dużą skalę, a banki powinny się zastanowić, w jaki sposób pomóc swoim klientom w odkrywaniu i uzyskiwaniu dostępu do rozwiązań, które zostały zweryfikowane jako bezpieczne i niezawodne

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies