Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak było podczas Cashless Open Banking Breakfast. Relacja

Wydarzenie przyciągnęło kilkudziesięciu specjalistów z banków, firm fintechowych i sektora publicznego

Dziś w warszawskim Hotelu Bristol odbyło się drugie wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast. Tym razem głównym tematem omawianym przy śniadaniu było praktyczne zastosowanie dyrektywy PSD II oraz otwarta bankowość, która w dużej mierze dzięki nowemu europejskiemu prawu będzie mogła zaistnieć. Program Cashless Breakfast podzielony był na trzy części. W pierwszej zaproszeni eksperci przeprowadzili kilka prezentacji na temat wybranych aspektów otwartej bankowości. Następnie odbył się panel dyskusyjny a później sesja networkingowa.

Przeczytajcie także: Białorusini też mają swojego Synca

Pierwszą prezentację przeprowadził dr Krzysztof Korus z kancelarii dLK Legal. Wskazał m.in. na zmiany, jakie w sposobie korzystania z usług finansowych wprowadzi PSD II, a których nie wszystkie banki i ich klienci zdają się być świadomi. Mowa np. o sposobie logowania na rachunek czy autoryzacji przelewów P2P choćby Blikiem. Już od września przyszłego roku przynajmniej część takich operacji będzie musiała być autoryzowana np. hasłem jednorazowym z SMS, czym wiele osób może być zaskoczonych, gdyż dziś nie jest to wymagane.

Drugą prezentację przeprowadził Marcin Kusznier z Nest Banku. Opowiedział m.in. o doświadczeniach reprezentowanej przez siebie instytucji w sfinalizowanym kilka tygodni temu wdrożeniu bankowego API i współpracy na tym polu z fintechami. Przedstawiciel Nest Banku zapowiedział na przykład, że wkrótce pojawi się nowa wersja aplikacji SkyCash, w której użytkownicy znajdą już możliwość wyboru płatności bezpośrednio z rachunku w Nest Banku. Rozwiązanie takie jest możliwe właśnie dzięki wykorzystaniu bankowego API.

Jako trzeci wystąpił Dariusz Paczewski z Santander Bank Polska. Zaintrygował uczestników Cashless Breakfast stawiając kontrowersyjną dość tezę, że pełne wejście w życie dyrektywy PSD II nie zmieni w większym stopniu sposobu korzystania z podstawowych usług bankowych. Jego zdaniem bowiem potrzeby klientów w tym zakresie już dziś są zaspokajane przez instytucje obecne na polskim rynku.

Ostatnią prezentację przeprowadził Jarosław Stefański, prezes mElements, spółki z grupy mBanku, specjalizującej się w dostarczaniu bankowych API. Przedstawił m.in. najnowszy projekt, jaki udało się reprezentowanej przez niego firmie sfinalizować, czyli wdrożenie procesu kredytowego dla firmowych klientów Allegro. Wykorzystano przy tym API kredytowe mBanku. Przy okazji po raz pierwszy światło dzienne ujrzało logo spółki mElements widoczne na zdjęciu poniżej.

Następnie odbył się panel dyskusyjny na temat otwartej bankowości. Dyskusję prowadził redaktor Cashless, Piotr Wardziak. W rozmowie wzięli udział Maciej Janiszewski, prezes firmy PayHolding, dr Krzysztof Korus, Marcin Kusznier, Emil Radziszewski z Komisji Nadzoru Finansowego oraz Jarosław Stefański. W trakcie dyskusji przedstawiciel KNF wskazał m.in., że podczas oceny wniosków banków ubiegających się o zwolnienie z tzw. interfejsu awaryjnego po wdrożeniu API nadzór będzie przede wszystkim patrzeć na aspekty bezpieczeństwa.

Po zakończeniu części merytorycznej Cashless Breakfast odbyła się sesja networkingowa.

Przeczytajcie także: Trwały nośnik dla banków spółdzielczych

A jak to wszystko wyglądało, wkrótce będzie mogli zobaczyć w relacji wideo z wydarzenia. Tymczasem już w styczniu odbędzie się trzeci Cashless Breakfast. Informacji na jego temat szukajcie tutaj. Zapraszamy.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PSD II

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies