Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Eksperci podczas Cashless Club: w dziedzinie rozwoju sieci akceptacji kart Polska wykonała skok cywilizacyjny

Wskaźnik liczby terminali płatniczych na milion mieszkańców osiągnie w Polsce w tym roku prawdopodobnie poziom średni dla Unii Europejskiej. A jeszcze kilka lat temu był jednym z najniższych na kontynencie

Podczas inauguracyjnego spotkania Cashless Club zaproszeni przez redakcję Cashless eksperci dyskutowali na temat sytuacji rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Z dyskusji wynika, że m.in. dzięki działaniom fundacji Polska Bezgotówkowa, kraj ma szansę nie tylko dogonić pod względem nasycenia rynku terminalami płatniczymi kraje Europy Zachodniej. Może też stać się przykładem na to, jak wspólne działania na co dzień konkurujących ze sobą podmiotów mogą wpływać na rozwój rynku.

Jak powiedział wiceprezes Polski Bezgotówkowej Paweł Widawski, dzięki realizowanemu przez nią programowi zainstalowano już ponad 165 tys. terminali płatniczych, a do końca bieżącego roku powinno ich być 250 tys. – Oczywiście rynek rozwija się także poza programem, więc w sumie terminali przybywa znacznie szybciej. Na rynku jest ich około 800 tys., więc pierwszy milion jest już w zasięgu ręki – powiedział Paweł Widawski. Dodał, że aktualnie nie zidentyfikowano branż, które broniłyby się przed instalacją terminali. Na płatności bezgotówkowe otworzyły się nawet parafie. Aktualnie aż 180 z nich zainstalowało terminale finansowane przez fundację.

Przeczytajcie także: Zobaczcie co się działo podczas Cashless Fintech Evening

Zdaniem Rafała Gołębiewskiego, szefa Elavonu w Polsce, uruchomienie programu Polski Bezgotówkowej sprawiło, że temat rozwoju obrotu bezgotówkowego wszedł na czołówki gazet, a na płatności elektroniczne otworzyły się nowe branże, tak jak wspomniane wyżej parafie. – Dzięki temu klienci już nie zastanawiają się, czy w danym miejscu można płacić kartą czy nie. Po prostu wyciągają plastik i coraz częściej nie noszą ze sobą gotówki – powiedział przedstawiciel Elavonu. Jego zdaniem gdyby szukać elementów wymagających poprawy, to jednym z nich byłoby zabieganie o to, aby program rozwijał się bardziej równomiernie we wszystkich regionach kraju.

Natomiast Kamila Kaliszyk z Mastercarda podkreśliła, że program Polski Bezgotówkowej jest unikalny na skalę światową. – Nigdy wcześniej nie udało się zgromadzić konkurujących ze sobą systemów płatniczych, banków i agentów rozliczeniowych wokół takiego przedsięwzięcia – stwierdziła Kamila Kaliszyk. Podkreśliła, że impulsem do takiego działania były plany regulatora co do tworzenia krajowego systemu płatności. – Z analiz wynikało, że jest to całkowicie nieopłacalne. Lepiej było zrobić coś nowego wykorzystując istniejącą infrastrukturę, aby przyśpieszyć proces zmiany rynku i tak się właśnie stało – powiedziała przedstawicielka Mastercarda.

Przeczytajcie także: KNF nie zgadza się na połączenie Idei i Getinu

W trakcie debaty podkreślono, że przed startem programu Polski Bezgotówkowej w najlepszych latach na polskim rynku przybywało około 65 tys. terminali rocznie. Teraz jest to nawet kilka razy więcej. Jednocześnie przed startem projektu realizowanego przez fundację wskaźnik liczby urządzeń w stosunku do liczby mieszkańców był tak niski, że Polska zajmowała jedno z ostatnich miejsc w Europie. Tymczasem teraz w zasięgu polskiego rynku jest dogonienie w tym roku średniej europejskiej.

Pozytywnie o polskim rynku wypowiedział się także Piotr Waś, dyrektor zarządzający na Polskę i kraje regionu w Ingenico. To jeden z największych na świecie producentów terminali płatniczych. Stwierdził, że Polska nie jest pierwszym krajem na świecie, który realizuje program wsparcia rozwoju sieci terminali płatniczych. – Tutaj robi się to jednak w sposób zrównoważony. W Rumunii taki program nie spowodował wzrostu sieci akceptacji kart, a nawet obserwowany jest spadek liczby terminali. Również na Węgrzech program nie przyniósł tak dobrych efektów jak w Polsce. Z kolei w Grecji, która uruchomiła swój program z silnym wsparciem legislacyjnym, liczba terminali znacznie wzrosła, ale nie zawsze są one używane – powiedział Piotr Waś.

Przeczytajcie także: Bank Millennium kupił Euro Bank

Z kolei Krzysztof Urbanowicz, prezes Elzabu, jednego z największych w Polsce producentów kas fiskalnych powiedział, że w najbliższym czasie można spodziewać się dodatkowych pozytywnych efektów w rozwoju sieci akceptacji kart dzięki wejściu w życie ustawy o fiskalizacji online. – W ciągu kolejnych 18 miesięcy ponad pół miliona podatników będzie musiało wymienić kasę fiskalną na urządzenie online, a w ciągu kolejnych 2 lat zrobi to następny milion przedsiębiorców. W praktyce oznacza to, że naszych 2 tys. partnerów odwiedzi setki tysięcy klientów i przy okazji wymiany starej kasy na nową zaoferuje także terminal, jeżeli go tam jeszcze nie będzie – powiedział Krzysztof Urbanowicz.

Z kolei Rafał Gołębiewski stwierdził, że przyspieszenie rozwoju sieci akceptacji w Polsce mogłoby nastąpić w wyniku regulacji nakładającej obowiązek posiadania terminala płatniczego przez firmy obsługujące klientów indywidualnych. Projekt odpowiedniej ustawy opracowuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. – W projekcie tym zapisano obowiązek akceptacji innych form płatności niż gotówka. Może to być karta, ale może to być też przelew. Interpretujemy to jako miękką formę regulacji, która w połączeniu z innymi czynnikami, jak program Polski Bezgotówkowej czy fiskalizacja online, może pomóc w rozwoju sieci akceptacji kart – powiedział szef Elavonu w Polsce.

Inauguracja Cashless Club nastąpiła 23 maja 2019 r. w Hotelu Warszawa i była możliwa dzięki wsparciu partnerów eventu, to jest firm: Elavon, Elzab, Ingenico, Mastercard i fundacji Polska Bezgotówkowa.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies