Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak zacząć płacić Blikiem? Poradnik dla początkujących

Blik umożliwia m.in. płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłaty z bankomatów oraz przelewy na numer telefonu

Kilka dni temu mogliście przeczytać w serwisie Cashless poradnik o tym, w jaki sposób korzystać ze zbliżeniowych płatności mobilnych, takich jak Apple Pay czy Google Pay. Dziś natomiast zapraszam Was do zapoznania się z podobnym artykułem na temat płatności mobilnych Blik dostępnych dla klientów większości dużych banków w Polsce.

Przeczytajcie także: Blika w internecie już więcej niż kart

Płatności mobilne to różnego rodzaju rozwiązania pozwalające na płacenie przy użyciu urządzeń takich jak smartfony, smartwatche czy inne ubieralne gadżety. Większość z tych usług działa na zasadzie zbliżeniowej, podobnie jak karty bezstykowe. Ale są też rozwiązania wykorzystujące inny sposób inicjowania transakcji. Do nich należy właśnie Blik, którym zapłacicie przy pomocy kodów liczbowych.

Co to jest Blik?

Blik to system płatności mobilnych wprowadzony na rynek kilka lat temu przez spółkę Polski Standard Płatności. Firma została założona przez sześć działających w Polsce banków: Alior, ING, mBank, Millennium, PKO i Santander. Blikiem płaci się przy pomocy kodów liczbowych generowanych przez mobilną aplikację bankową. Kody mogą mieć różną długość w zależności od rodzaju wykonywanej transakcji. Wprowadza się je we wskazanym miejscu, a następnie akceptuje płatność w aplikacji bankowej na swoim smartfonie. Kod jest ważny zaledwie kilka chwil, co oznacza, że nawet jeżeli ktoś go pozna, nie będzie mógł z niego skorzystać po czasie ważności.

Za co można zapłacić Blikiem?

Za pomocą Blika możecie wykonywać kilka różnych rodzajów transakcji. Możecie zatem płacić w sklepach stacjonarnych wprowadzając kody na klawiaturach terminali płatniczych. W sklepach internetowych wpisuje się je we wskazanym miejscu na stronie. Ponadto Blik pozwala wypłacać gotówkę z bankomatów oraz przelewać pieniądze na numery telefonów Waszych znajomych. I na tych najważniejszych rodzajach transakcji skupię się w tym poradniku. Powinniście jednak pamiętać, że przy pomocy Blika można wykonywać jeszcze kilka innych rodzajów operacji, m.in. generować tzw. czeki Blik, wpłacać pieniądze we wpłatomatach czy realizować tzw. płatności powtarzalne - na przykład opłacać abonamenty i subskrypcje.

Które banki oferują Blika?

Obecnie płatności Blik oferuje kilkanaście banków działających na polskim rynku. Wśród nich są: Alior, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin, ING, mBank, Millennium, Pekao, PKO, Santander i T-Mobile Usługi Bankowe. Wszystkie z wymienionych instytucji umożliwiają płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Przelewy P2P, a więc na numer telefonu odbiorcy, są dostępne dla klientów: Aliora, Credit Agricole, ING, mBanku, Millennium, PKO i Santandera. ING i Pekao oferują ponadto możliwość utworzenia przy pomocy Blika tzw. płatności powtarzalnych służących do regulowania należności za abonamenty i subskrypcje.

Jak aktywować Blika i zacząć z niego korzystać?

Aby korzystać z Blika, nie trzeba podpisywać z bankiem lub operatorem systemu żadnej dodatkowej umowy. Wystarczy zainstalować na smartfonie i aktywować aplikację mobilną jednej z wymienionych wyżej instytucji, która oferuje Blika. Ikona Blika powinna być dostępna na stronie aplikacji po zalogowaniu do niej. Większość banków umożliwia także umieszczenie ikony Blika na pulpicie widocznym po uruchomieniu apki jeszcze przed zalogowaniem do niej. Kliknięcie w nią spowoduje wyświetleniu kodu, który jest gotowy do użycia u dowolnego akceptanta, a więc w sklepie stacjonarnym czy internetowym albo w bankomacie.

Jak korzystać z Blika w sklepach stacjonarnych?

Aby zapłacić za coś w sklepie stacjonarnym Blikiem, należy najpierw upewnić się, czy dana placówka akceptuje tego rodzaju płatności. Informuje o tym naklejka na drzwiach z logo Blik podobna do tych zawiadamiających o możliwości płacenia w danym miejscu kartami. Bezpośrednio przed transakcją należy poinformować obsługę o chęci płacenia Blikiem. Następnie należy uruchomić aplikację mobilną swojego banku i dotknąć ikony Blik, aby wygenerować 6-cyfrowy kod. Kod ten należy wprowadzić na klawiaturze terminala płatniczego, a następnie zaakceptować płatność PIN-em w swojej aplikacji mobilnej.

Jak korzystać z Blika w bankomatach?

Aby wypłacić pieniadze z bankomatu przy pomocy Blika, należy odnaleźć urządzenie oferujące tego typu możliwość. Wśród nich są bankomaty takich sieci jak: Euronet, ING, Millennium, Pekao, PKO BP, Planet Cash i Santander. Łącznie to prawie 19 tys. maszyn na niecałe 23 tys., jakie na koniec ubiegłego roku działały na polskim rynku. Zatem już zdecydowana większość bankomatów pozwala na wypłaty gotówki Blikiem.

Przeczytajcie także: Fitbit Pay już dostępny dla klientów Revoluta

Transakcja przebiega podobnie jak płatność w terminalu płatniczym. Tzn. spośród dostępnych w bankomacie funkcji należy wybrać wypłatę gotówki bez karty a następnie wypłatę Blik.

Najczęściej opcja znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu urządzenia. Następnie należy wprowadzić kod Blik wygenerowany w aplikacji bankowej, a potem zatwierdzić operację PIN-em na smartfonie.

Jak korzystać z Blika w sklepach internetowych?

Operator systemu Blik oferuje kilka funkcji pozwalających na płatności w sklepach internetowych. Pierwsza i podstawowa polega na tym, że użytkownik spośród wielu instrumentów płatniczych na stronie sklepu internetowego wybiera Blika, a w wyświetlonym oknie wprowadza kod Blik. Następnie potwierdza płatność w aplikacji mobilnej.

Wśród dostępnych opcji płatniczych w środowisku e-commerce jest też możliwość zatwierdzania przelewów pay by link Blikiem. Taka funkcja jest dostępna dla klientów kilku banków, m.in. Aliora, mBanku czy Millennium. W tej sytuacji po wyborze szybkiego przelewu na ekranie powinno ukazać się okno, które pozwala albo zalogować się na konto i zlecić klasyczny pay by link, albo podać kod Blik i zatwierdzić go w aplikacji na smartfonie.

Jak już wspomniałem, do dyspozycji blikowiczów jest jeszcze kilka innych wariacji płatniczych w internecie, jest więc m.in. możliwość rejestracji płatności powtarzalnej czy zapamiętania odbiorcy, dzięki czemu w przyszłości transakcje w danym sklepie będą mogły odbywać się bez konieczności przepisywania kodu Blik, a jedynie poprzez potwierdzenie płatności w oknie wygenerowanym przez aplikację na smartfonie. To tzw. proces one click.

Jak przesyłać Blikiem pieniądze na numer telefonu odbiorcy?

Blik umożliwia też zlecanie przelewów natychmiastowych bez konieczności podawania numeru rachunku odbiorcy. Wystarczy, że korzysta on z Blika, by można było mu wysłać pieniądze znając tylko jego numer telefonu. Służy do tego funkcja tzw. przelewów P2P. Obecnie oferują ją: Alior, Credit Agricole ING, mBank, Millennium, PKO i Santander. Jak z tego skorzystać?

Przeczytajcie także: Nowy sposób na zarządzanie domowymi rachunkami

Poszczególne banki nieco w inny sposób rozwiązały proces zlecania przelewów P2P. Cechą wspólną ich wszystkich jest oczywiście konieczność skorzystania z aplikacji mobilnej i wybrania funkcji przelewu na telefon. Następnie z książki telefonicznej znajdujacej się na smartfonie należy wybrać odbiorcę, podać kwotę transakcji i potwierdzić ją PIN-em. Jeśli odbiorca pieniędzy już korzysta z Blika, środki od razu otrzyma na swój rachunek. W przeciwnym razie odczyta SMS z instrukcją, w jaki sposób odebrać pieniądze.

Aby uniknąć sytuacji, w której pieniądze byłyby wysyłane do osób niekorzystających z przelewów P2P Blikiem, część banków wprowadziła pewne sprytne udogodnienie. To ikonka Blik, która w Waszym spisie kontaktów pojawia się przy numerach telefonów osób już gotowych do przyjmowania przekazywanych w ten sposób pieniędzy. Aby skorzystać z udogodnienia wystarczy nadać aplikacji bankowej uprawnienia do dostępu do książki telefonicznej w smartfonie.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies