Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak zacząć płacić mobilnie? Poradnik dla początkujących

Z poradnika dowiecie się, jak aktywować płatności mobilne i jak zacząć z nich korzystać

Z najnowszego raportu Cashless na temat płatności mobilnych wynika, że Polacy dodali do swoich smartfonów niemal 2 mln kart bankowych. Wciąż jednak spotykam się z opiniami, iż barierą w rozwoju płatności mobilnych jest niewiedza. To znaczy część klientów banków nie wie, że już może płacić smartofnem, a inni wiedzą, ale z różnych powodów boją się zacząć. W tym poradniku podpowiem zatem, które banki jakie płatności ofertują oraz w jaki sposób bezstresowo zacząć płacić mobilnie.

Co to znaczy "płatności mobilne"?

Płatności mobilne to różnego rodzaju rozwiązania umożliwiające płacenie przy pomocy urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, smartwatche, opaski lub inne tzw. urządzenia ubieralne. Większość z nich pozwala na płacenie zbliżeniowo, podobnie jak się płaci kartami bezstykowymi. A zatem każdy kto płaci już w ten sposób kartą, przy korzystaniu z płatności mobilnych, jeśli chodzi o sam przebieg transakcji, nie zauważy większej różnicy.

Przeczytajcie także: 7 banków, które oferują karty z indywidualnym wizerunkiem

Na rynku dostępne są także systemy, w których używane są inne metody płacenia niż zbliżenie urządzenia do terminala. Najbardziej popularnym w Polsce rozwiązaniem tego typu jest Blik, który pozwala płacić za pomocą kodów liczbowych. Na świecie popularne są także rozwiązania wykorzystujące QR kody. W niniejszym poradniku zajmę się jednak wyłącznie zbliżeniowymi płatnościami mobilnymi takimi jak np. Apple Pay, Google Pay (G Pay) czy HCE. Za tydzień napiszę, jak płaci się Blikiem a później zajmę się specyficznym segmentem płatności mobilnych, do jakich zaliczyć można tzw. płatności zdalne (aplikacje do opłacania postoju w płatnych strefach parkowania, kupowania biletów autobusowych, kolejowych, itd.).

Które banki oferują Apple Pay?

Apple Pay to zbliżeniowe płatności mobilne przeznaczone dla użytkowników iPhone'ów. Na świecie rozwiązanie to dostępne jest od kilku lat. W Polsce od czerwca 2018 r., kiedy zaoferowało je dziewięć banków: Alior, BNP Paribas, Getin, mBank, Nest, Pekao, Raiffeisen Polbank, Santander i T-Mobile Usługi Bankowe. Jesienią tego roku płatności Apple Pay weszły do oferty PKO BP. Na początku 2019 r. korzystanie z Apple Pay umożliwił ING Bank Śląski a później także Credit Agricole i Millennium. Co ciekawe Apple Pay pozwalają nie tylko na płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych, ale także w internecie.

Które banki oferują płatności Google Pay?

Podobnie jak Apple Pay także Google Pay pozwala na płatności zbliżeniowe smartfonami, tyle że wyposażonymi w system operacyjny Android. Zresztą w przeszłości rozwiązanie nosiło nazwę Android Pay. Podobnie jak Apple Pay, G Pay (tak w skrócie jest określany ten system) pozwala na płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych oraz w internecie i aplikacjach mobilnych zewnętrznych dostawców. G Pay są w Polsce oferowane przez: Alior, BNP Paribas, BPS, Citi, Credit Agricole, Euro Bank, Getin, ING, mBank, Nest, Plus Bank, Santander, T-Mobile Usługi Bankowe a także Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Podkarpacki Bank Spółdzielczy oraz DiPocket, Revolut i Edenred oraz Sodexho (dwie ostatnie firmy to wydawcy kart przedpłaconych).

Które banki oferują płatności HCE?

HCE to zbliżeniowe płatności mobilne przeznaczone dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android, a więc podobnie jak G Pay. Z tym, że HCE to rozwiązanie przygotowane przez bank i zawsze dostępne bezpośrednio z aplikacji mobilnej danej instytucji. Z G Pay można korzystać bez instalowania apki bankowej, tylko dodając swoją kartę do aplikacji firmy Google. W Polsce płatności HCE oferowane są przez następujące banki: Alior, BPS, Euro Bank, ING, Millennium, Pekao, PKO, Santander, SGB i T-Mobile Usługi Bankowe.

Które banki oferują Garmin Pay i Fitbit Pay?

Na polskim rynku dostępne są także systemy płatności przeznaczone dla użytkowników smartwatchy. Najpopularniejszy z nich to Garmin Pay, który jest oferowany przez Getin, Nest Bank, PKO, Santander i Revolut. Konkurencyjne rozwiązanie Fitbit Pay obecne jest w ofercie tylko jednego banku – Santandera. Na marginesie trzeba też dodać, że opisane wcześniej Apple Pay i G Pay również posiadają opcję umożliwiającą płatności smartwachtami odpowiednio firmy Apple oraz wybranymi z systemem operacyjnym Wear OS.

Jak dodać kartę do Apple Pay?

Apple Pay działa z iPhone’ami wyposażonymi w Face ID (biometria twarzy) oraz w Touch ID (odcisk palca), z wyjątkiem modelu 5s. Aby dodać kartę bankową do Apple Pay, należy skorzystać z aplikacji mobilnej Wallet. Po jej otwarciu należy uruchomić funkcję dodawania karty poprzez wybranie niebieskiego kółka ze znakiem +. Następnie należy postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami, a więc zeskanować kartę lub ręcznie wprowadzić zawarte na niej dane, zaakceptować regulamin i warunki świadczenia usługi oraz przejść proces weryfikacji w banku – wydawcy karty. Odbywa się to np. poprzez wprowadzenie kodu jednorazowego otrzymanego z banku w SMS.

Przeczytajcie także: Dodajcie swój fintech do Mapy Polskiego Fintechu 2019

Weryfikacja powinna zakończyć się w zasadzie natychmiast po wprowadzeniu kodu. Od tego momentu można płacić iPhone’m tak jak kartą zbliżeniową. Warto pamiętać, że część banków umożliwia rozpoczęcie procesu dodawania karty do Wallet z poziomu aplikacji bankowej. Jej instalacja nie jest jednak konieczna do tego, żeby z płatności Apple Pay korzystać.

Jak dodać kartę do Google Pay (G Pay)?

Analogicznie jak w przypadku Apple Pay aby korzystać z G Pay, należy dodać swoją kartę do portfela Google’a. Proces ten rozpoczyna się od uruchomienia aplikacji G Pay i wybrania zakładki "płacenie". Tam znajduje się funkcja dodawania formy płatności. Należy ją wybrać i postępować zgodnie z instrukcją. Podobnie jak przy dodawaniu karty do Apple Pay, tak i tu można skorzystać z kamery smartfona, aby wgrać dane z plastiku. Można wprowadzić je także ręcznie. Następnie należy zaakceptować warunki świadczenia usługi i regulamin oraz zweryfikować kartę w banku poprzez kod jednorazowy. I już. Karta jest gotowa do użycia w G Pay.

Część banków umożliwia przejście całego procesu aktywacji G Pay we własnej aplikacji. Wówczas nie jest konieczne korzystanie z apki G Pay. Warto ją jednak mieć, bo podobnie jak Wallet na iPhone’ach pozwala ona m.in. przechowywać inne karty, np. lojalnościowe i zarządzać w jednym miejscu kartami płatniczymi wydanymi przez różne banki.

Jak aktywować płatności HCE?

Aktywacja płatności HCE w poszczególnych oferujących je bankach przebiega nieco inaczej. Część instytucji, jak np. Santander, pozwala na rozpoczęcie płacenia telefonem bez posiadania karty. Wymagają jednak zamówienia karty wirtualnej z oddzielnym numerem. Inne banki, jak np. PKO, wirtualizują tylko plastikowe karty. Aby więc zacząć płacić mobilnie, trzeba już posiadać plastik tak jak przy korzystaniu z Apple Pay czy G Pay. Wszystkie banki oferujące HCE łączy jednak jedno: aby zacząć korzystać z tej usługi, należy najpierw zainstalować i aktywować aplikację swojego banku.

Jak aktywować Garmin Pay i Fitbit Pay?

Oba rozwiązania kierowane są do użytkowników sportowych smartwatchy Garmin i Fitbit. Dodawanie karty odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej każdego z tych producentów zainstalowanej na smartfonie. Proces ten przebiega w zasadzie analogicznie jak dodawanie karty do Apple Pay lub Google Pay. Należy przy pomocy odpowiedniej funkcji w apce wprowadzić dane plastiku. Można to zrobić ręcznie lub przy pomocy aparatu smartfona. Po zaakceptowaniu dokumentów regulacyjnych i zweryfikowaniu karty kodem jednorazowym smartwatch jest gotowy do płatności.

Jak płacić przy pomocy Apple Pay?

Usługa jest dostępna we wszystkich terminalach płatniczych akceptujących płatności kartami bezstykowymi. Choć podkreślić trzeba, że ze statystyk Narodowego Banku Polskiego wynika, iż kilka procent urządzeń, mimo że gotowa jest na przyjmowanie płatności zbliżeniowych kartami, może odmówić współpracy z bezstykowymi płatnościami mobilnymi, w tym Apple Pay.

Aby zapłacić przy pomocy Apple Pay, należy położyć palec na czytniku linii papilarnych i przyłożyć górną część iPhone’a do terminala płatniczego w miejscu, gdzie w trakcie płatności zbliżaliście wcześniej kartę. Jeżeli korzystacie z urządzenia wyposażonego w funkcję rozpoznawania twarzy, powinniście najpierw jej użyć a następnie przyłożyć smartfon do terminala płatniczego. Niezależnie od kwoty nie będziecie proszeni o podanie PIN-u na terminalu. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia w tym wypadku biometria na Waszym telefonie.

Jak płacić przy pomocy G Pay?

Podobnie jak Apple Pay tak i Google Pay działa na większości terminali zbliżeniowych. Aby skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy wybudzić ekran telefonu i przyłożyć urządzenie do czytnika w terminalu. Przy płatnościach na kwotę wyższą niż 50 zł konieczne będzie podanie kodu PIN podobnie jak podaje się go przy transakcji plastikową kartą.

Jak płacić przy pomocy HCE?

W większości banków inicjacja płatności przy pomocy HCE wygląda podobnie jak przy pomocy Google Pay. Wystarczy odblokować telefon i przyłożyć go do terminala w sklepie. Należy przy tym pamiętać, aby wcześniej uruchomić w telefonie komunikację NFC. Osoby, które korzystają z HCE w więcej niż jednym banku albo jednocześnie korzystają z płatności G Pay, przed dokonaniem transakcji muszą wybrać, które z tych rozwiązań będzie domyślne i po przyłożeniu smartfona do terminala to ono zostanie użyte do płatności.

Jak płacić przy pomocy Garmin Pay i Fitbit Pay?

Aby zapłacić jednym ze smartwatchy tych firm, należy użyć na urządzeniu funkcji płatniczej poprzez wyciągnięcie na cyferblat karty i podanie PIN-u. Następnie urządzenie zbliżamy do terminala jak kartę. Ciekawostką jest to, że dzięki biometrii użytej w zegarkach (czujnik tętna) po wprowadzeniu PIN-u można płacić nim do końca dnia bez konieczności autoryzacji PIN-em na terminalu, niezależnie od kwoty transakcji. Zdjęcie smartwatcha z nadgarstka oznacza konieczność ponownego wprowadzenia PIN-u.

Jak się przełamać i zacząć płacić mobilnie?

Gdy kilka lat temu HCE i Google Pay wchodziły na rynek, duża część płatności kończyła się niepowodzeniem, bo oba rozwiązania miały swoje mankamenty. To mogło zniechęcać do korzystania z tej technologii. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Zarówno HCE jak i Google Pay a także Apple Pay są dopracowanymi i sprawdzonymi rozwiązaniami. Nie przypominam sobie, aby w ciągu ostatnich miesięcy jakaś płatność mobilna nie doszła do skutku, a płacę dość często, nie korzystam już właściwie z plastikowej karty. Nie musicie więc obawiać się, że smartfonem gdzieś nie da się zapłacić, choć dla pewności warto mieć przy sobie kartę, przynajmniej na początku.

Przeczytajcie także: Jak rozwijać fintech w Polsce

Jeżeli mimo wszystko będziecie obawiać się pierwszego użycia płatności mobilnych, proponuję skorzystać z nich w miejscu, gdzie nie ma kolejek i obsługi. To w razie niepowodzenia pozwoli Wam spróbować zapłacić jeszcze raz i jeszcze, aż do skutku i bez nieprzyjaznej reakcji otoczenia. Przy okazji wyczujecie, gdzie w smartfonie umieszczona jest antena zbliżeniowa, co ułatwi Wam płacenie w ten sposób w przyszłości. Dobrym miejscem do pierwszej transakcji mobilnej może być zatem wyposażony w terminal zbliżeniowy automat z napojami, parkomat, myjnia czy kasa samoobsługowa w markecie.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies