Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Do swoich smartfonów i zegarków dodaliście już 1,9 mln wirtualnych kart. Dane za IV kw. 2018 r.

Najwięcej kart mobilnych mają klienci mBanku

Z informacji udostępnionych przez biura prasowe największych banków w Polsce wynika, że na koniec grudnia ubiegłego roku ich klienci do swoich urządzeń mobilnych dodali już ponad 1,9 mln wirtualnych kart płatniczych. Z tym, że dane te dotyczą głównie użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym Android. Większość banków konsekwentnie odmawia bowiem ujawnienia statystyk dotyczących płatności Apple Pay. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: 22 mln mobilnych płatności zbliżeniowych w IV kw. 2018 r.

Najwięcej mobilnych kart mają w swoich urządzeniach klienci mBanku – ponad pół miliona. I to, jak wspomniałem wyżej, tylko karty dodane do urządzeń z Androidem. mBank ma ponad 270 tys. użytkowników płatności mobilnych Google Pay co oznacza, że każdy z nich zwirtualizował karty średnio niemal dwa razy. Klienci mBanku wykonują także najwięcej zbliżeniowych płatności mobilnych. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Drugim na rynku bankiem z największą liczbą zwirtualizowanych kart jest Santander – ma ich ponad 431 tys. Niestety instytucja nie chce podać danych na temat liczby użytkowników płatności mobilnych. A to byłoby szczególnie ciekawe, gdyż w ujawnionej przez Santander liczbie kart mieszczą się zarówno klienci korzystający z Google Pay jak i Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay czy płatności HCE, dostępnych z poziomu aplikacji bankowej Santandera.

Przeczytajcie także: Timex wprowadzi zbliżeniowe płatności mobilne

Na kolejnych miejscach w zestawieniu znajdziecie PKO, Aliora, Millennium i ING. Dopiero na następnej pozycji znajduje się Pekao, a to w dużej mierze dlatego, iż prezentuję dane archiwalne z III kw. 2017 r. O ile pamiętam, to ostatni raz, gdy bank podał liczbę zwirtualizowanych kart. Później biuro prasowe Pekao zaczęło podawać statystyki dotyczące tzw. klientów HCE ready, czyli posiadających aplikację PeoPay zainstalowaną na urządzeniach z modułem NFC. Nie wiadomo więc, ilu z tych klientów faktycznie zaczęło korzystać ze zbliżeniowych płatności mobilnych.

Większość banków odmawia ujawnienia danych na temat użytkowników Apple Pay. Wyjątkami są Santander i Alior z T-Mobile Usługami Bankowymi, ale instytucje te podają liczbę mobilnych kart dodanych łącznie zarówno do urządzeń z iOS jak i Android, więc trudno wyliczyć, ile jest których. Jak widzicie w poniższej tabeli, większość banków zdecydowała się podać jedynie liczbę kart mobilnych. Nie wiadomo, ile dokładnie osób korzysta z płatności mobilnych na polskim rynku.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies