Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Do swoich smartfonów i zegarków dodaliście już 1,9 mln wirtualnych kart. Dane za IV kw. 2018 r.

Najwięcej kart mobilnych mają klienci mBanku

Z informacji udostępnionych przez biura prasowe największych banków w Polsce wynika, że na koniec grudnia ubiegłego roku ich klienci do swoich urządzeń mobilnych dodali już ponad 1,9 mln wirtualnych kart płatniczych. Z tym, że dane te dotyczą głównie użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym Android. Większość banków konsekwentnie odmawia bowiem ujawnienia statystyk dotyczących płatności Apple Pay. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: 22 mln mobilnych płatności zbliżeniowych w IV kw. 2018 r.

Najwięcej mobilnych kart mają w swoich urządzeniach klienci mBanku – ponad pół miliona. I to, jak wspomniałem wyżej, tylko karty dodane do urządzeń z Androidem. mBank ma ponad 270 tys. użytkowników płatności mobilnych Google Pay co oznacza, że każdy z nich zwirtualizował karty średnio niemal dwa razy. Klienci mBanku wykonują także najwięcej zbliżeniowych płatności mobilnych. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Drugim na rynku bankiem z największą liczbą zwirtualizowanych kart jest Santander – ma ich ponad 431 tys. Niestety instytucja nie chce podać danych na temat liczby użytkowników płatności mobilnych. A to byłoby szczególnie ciekawe, gdyż w ujawnionej przez Santander liczbie kart mieszczą się zarówno klienci korzystający z Google Pay jak i Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay czy płatności HCE, dostępnych z poziomu aplikacji bankowej Santandera.

Przeczytajcie także: Timex wprowadzi zbliżeniowe płatności mobilne

Na kolejnych miejscach w zestawieniu znajdziecie PKO, Aliora, Millennium i ING. Dopiero na następnej pozycji znajduje się Pekao, a to w dużej mierze dlatego, iż prezentuję dane archiwalne z III kw. 2017 r. O ile pamiętam, to ostatni raz, gdy bank podał liczbę zwirtualizowanych kart. Później biuro prasowe Pekao zaczęło podawać statystyki dotyczące tzw. klientów HCE ready, czyli posiadających aplikację PeoPay zainstalowaną na urządzeniach z modułem NFC. Nie wiadomo więc, ilu z tych klientów faktycznie zaczęło korzystać ze zbliżeniowych płatności mobilnych.

Większość banków odmawia ujawnienia danych na temat użytkowników Apple Pay. Wyjątkami są Santander i Alior z T-Mobile Usługami Bankowymi, ale instytucje te podają liczbę mobilnych kart dodanych łącznie zarówno do urządzeń z iOS jak i Android, więc trudno wyliczyć, ile jest których. Jak widzicie w poniższej tabeli, większość banków zdecydowała się podać jedynie liczbę kart mobilnych. Nie wiadomo, ile dokładnie osób korzysta z płatności mobilnych na polskim rynku.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies