Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne miasto w USA chce zakazać bezgotówkowych sklepów. Przymierzają się do tego władze San Francisco

Domagają się wprowadzenia przepisów zakazujących odmowy przyjęcia płatności gotówką

Jak informuje CNBC, nowe prawo miejskie w San Francisco uderzyć może m.in. w bezkasowe sklepy Amazon Go. Pierwotnie planowane regulacje miały wyłączyć tę sieć z obowiązku przyjmowania gotówki, ponieważ brak kas i kasjerów automatycznie wyklucza obrót gotówkowy. Jednak w nowej i obecnie procedowanej wersji przepisów zrezygnowano z wyjątku dla Amazona.

Przeczytajcie także: Amazon Go już działa

Przypomnę, że niedawno Filadelfia wprowadziła zakaz funkcjonowania sklepów i restauracji wyłącznie bezgotówkowych, bo dyskryminuje to osoby preferujące używanie banknotów i monet. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca. W jej ślady poszło New Jersey. Argumentacja przy okazji wprowadzania regulacji we wszystkich wspomnianych miastach jest bardzo podobna. Jak tłumaczą władze miejskie, placówki wyłącznie bezgotówkowe dyskryminują nieubankowionych obywateli (nie ma bowiem przymusu posiadania konta w banku), a także Amerykanów o niskich dochodach, którzy nie mają dostępu do kart kredytowych ani rachunków bankowych.

- Miliony Amerykanów nie posiadają kont bankowych albo z innego powodu są wykluczeni z bezgotówkowego systemu finansowego. Niektórzy wolą być poza tym systemem z wyboru, ponieważ dbają o prywatność i nie chcą, aby każda ich transakcja była rejestrowana przez banki i firmy wydające karty. Odmowa korzystania z gotówki jako metody płatności oznacza wykluczenie zbyt wielu osób - argumentują autorzy projektu z San Francisco.

Przeczytajcie także: Wartość gotówki w obiegu wciąż rośnie w Polsce

Ostatnio także w Wielkiej Brytanii powstał raport ekspertów finansowych, którzy alarmowali, że system umożliwiający obywatelom korzystanie z gotówki na Wyspach jest "zagrożony rozpadem", wymaga gwarancji i działań rządu oraz regulatorów rynku finansowego. Zdaniem autorów tego opracowania należy ustanowić niezależną instytucję, finansowaną przez banki, która interweniowałaby, gdyby lokalnym społecznościom brakowało banknotów i monet w sklepach czy bankomatach. W raporcie stwierdzono też, że "czynnikiem najmocniej uzależniającym od gotówki jest ubóstwo, a nie wiek". Więcej na ten temat możecie przeczytać w serwisie Cashless tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies