Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najwięcej incydentów w sieci to phishing. Rośnie też zjawisko fałszywych sklepów internetowych. Raport CERT

Z ponad 3,7 tys. odnotowanych w ubiegłym roku incydentów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego 44 proc. dotyczyło właśnie phishingu

CERT (Computer Emergency Response Team) to działający od 1996 r. zespół reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem w sieci. Podlega państwowemu NASK, a jego zadaniem jest m.in. rejestrowanie zdarzeń zagrażających użytkownikom internetu oraz reagowanie w uzasadnionych przypadkach. Instytucja właśnie podsumowała 2018 r. a oto co z tego wynika.

Przeczytajcie także: Cenzin dał się nabrać na maile z podmianą kont kontrahenta

Operatorzy z zespołu CERT Polska odnotowali w ubiegłym roku dokładnie 3739 incydentów bezpieczeństwa, czyli średnio ponad 10 dziennie. W tym 1655 (44,2 proc.) to liczba zdarzeń związanych z phishingiem, czyli próbami wyłudzenia wrażliwych danych np. haseł do bankowości internetowej za pomocą przekierowania na fałszywe strony instytucji finansowych. Phishing wyraźnie zdominował tę statystykę i jest na niechlubnym pierwszym miejscu na podium cyberzagrożeń. Na kolejnych miejscach są ataki związane z zastosowaniem złośliwego oprogramowania oraz spam.

Jak piszą eksperci CERT, najczęściej spotykane scenariusze ataków dotyczyły phishingu wymierzonego w użytkowników zagranicznych serwisów, takich jak Netflix lub PayPal oraz polskich instytucji (głównie banków). Wiodącym motywem takich ataków było pozyskanie danych uwierzytelniających w celu dostępu do płatnych usług lub kradzieży oszczędności z kont. Wiele wariantów scenariuszy dotyczyło także sprzedaży towarów po bardzo atrakcyjnych cenach w serwisach z ogłoszeniami. W tym wypadku celem ataków było skłonienie użytkowników do skorzystania z fałszywych stron imitujących serwisy z szybkimi płatnościami online.

Przeczytajcie także: Uwaga na fałszywe maile w sprawie podatków

Liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem w sieci wyraźnie wzrosła. W ubiegłym roku CERT odnotował o 17,5 proc. więcej niebezpiecznych zdarzeń niz w 2017 r. Istotnie rozwinął się proceder zakładania fałszywych sklepów internetowych. W raporcie podkreślono, że nastąpił ponad trzykrotny wzrost liczby tzw. fake-sklepów w 2018 r. w porównaniu do poprzedniego roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies