Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uwaga na fałszywe maile w sprawie podatków. Ministerstwo Finansów ostrzega

Uważajcie na maile, których autor podszywa się pod resort finansów i informuje o wątpliwościach dotyczących złożonej deklaracji podatkowej

Ministerstwo finansów opublikowało na swojej stronie internetowej apel o ostrożność i ostrzeżenie przed wiadomościami rozsyłanymi rzekomo w imieniu służb podatkowych resortu. Chodzi o mailowy cyberatak. W przysłanej wiadomości cyberprzestępcy, powołując się na przepisy ordynacji podatkowej, informują o błędzie w złożonej deklaracji (domyśle podatkowej) i wzywają do ustosunkowania się do zaistniałej sytuacji.
Przeczytajcie także: Uwaga na oszustwa przy pomocy Blika
W treści może znajdować się link albo załącznik, który może zawierać szkodliwe oprogramowanie. Przestępcy straszą, że w przypadku zignorowania maila odbiorcy grozi postępowanie karno-skarbowe i będzie zastosowana kara. Według ekspertów to stary psychologiczny trick, który ma wyłączyć u adresata takiej wiadomości krytyczne myślenie a włączyć emocje, tak by pod ich wpływem kliknął w szkodliwy link czy załącznik. Wiadomość może wyglądać tak jak poniżej.
Mail podpisany jest danymi adresowymi resortu finansów i przychodzi z adresu mailowego, który na pierwszy rzut oka może przypominać ministerialny (np. mf.gov.pl@finansow1.pl). Ministerstwo podkreśla, by nie otwierać wiadomości, ani załącznika, nie klikać w linki zawarte w treści oraz nie odpowiadać na e-mail nadawcy.
Przeczytajcie także: Znowu podszywają się pod KNF
To już kolejna próba oszustwa wykorzystująca pseudo-urzędową korespondencję. Miesiąc temu KNF ostrzegał przed listami opatrzonymi logotypami nadzoru oraz podpisanymi przez osoby podające się za pracowników KNF. W listach ktoś informował o przyznaniu pożyczki przez Pierwszy Europejski Prywatny Bank Pożyczek lub inną fikcyjną instytucję. Wypłata środków miała być możliwa po uiszczeniu na rzecz KNF (czyli de facto na konto oszustów) tzw. opłaty transferowej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies