Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uwaga na oszustwa przy pomocy Blika. Operator systemu apeluje o ostrożność

Złodzieje wykorzystują szybkość działania systemu do kradzieży pieniędzy

Biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności – operatora systemu Blik, opublikowało komunikat bezpieczeństwa związany z pojawiającymi się od niedawna przypadkami kradzieży pieniędzy przy wykorzystaniu kodów Blik. Ofiarami złodziei stają się m.in. osoby, które za pośrednictwem mediów społecznościowych proszone są przez znajomych o pożyczkę. Nakłaniane są do przekazania kodu Blik, który służy następnie do wypłaty przez oszustów gotówki z bankomatów.

Przeczytajcie także: Operator serwisu Przelewy24 ostrzega swoich klientów

Biuro prasowe PSP podkreśla, że Blik jest rozwiązaniem bezpiecznym – każda transakcja bezgotówkowa czy gotówkowa realizowana przy jego pomocy wymaga potwierdzenia kodem PIN w bankowej aplikacji mobilnej użytkownika. Nie jest więc możliwe przekazanie pieniędzy osobie trzeciej bez wiedzy właściciela rachunku bankowego. – Dlatego nie wolno tracić czujności nawet po otrzymaniu wiadomości od kogoś bliskiego. Zanim przekaże się mu pieniądze trzeba się upewnić się, że to naprawdę on. Złodzieje oszukują użytkowników serwisów społecznościowych podszywając się pod ich znajomych lub licząc na ich dobre serce – czytam w komunikacie PSP.

Dalej operator systemu Blik pisze, że w sytuacji, gdy otrzymacie prośbę o pożyczkę przez portal społecznościowy najlepiej zadzwonić do osoby proszącej o pieniądze. W trakcie rozmowy telefonicznej będzie można upewnić się, czy to na pewno ona wysłała wiadomość za pośrednictwem social mediów. PSP radzi także, by w sytuacji gdy kupujecie coś od osoby prywatnej przez internet, prosić o odbiór osobisty i dopiero wówczas płacić. Operator Blika przypomina też klientom, by dbali o bezpieczeństwo kont w portalach społecznościowych, stosując np. dwuskładnikowe uwierzytelnienie.

Przeczytajcie także: Ukradł z bankomatów kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez karty

Ostatnio miało miejsce kilka akcji w wyniku których przestępcy kradli pieniądze klientom korzystając z kodów Blik. Kilka dni temu w serwisie Cashless mogliście przeczytać m.in. o aresztowaniu mieszkańca Rudy Śląskiej, który przy pomocy aplikacji mobilnej jednego z banków ukradł z bankomatów kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policja w informacji prasowej na ten temat nie podała, czy używał do tego Blika, ale to właśnie ten system jest dziś najpopularniejszym w Polsce narzędziem do wypłat gotówki bez karty.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: BLIK, FRAUDY, PSP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies