Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki spółdzielcze nie boją się technologii. Jeden z nich wprowadził właśnie kantor walutowy w bankomacie

Sprzedać i kupić można tylko euro, ale może to zrobić każdy, nie tyko klienci spółdzielczej instytucji

Pieniński Bank Spółdzielczy chwali się uruchomieniem pierwszego w swoim regionie bankomatowego kantoru wymiany walut. Urządzenie zlokalizowane jest w Szczawnicy. Instytucja informuje, że maszyna umożliwia bezprowizyjną wypłatę euro z rachunku prowadzonego przez PBS. Pozwala także na gotówkową wymianę pieniędzy. Tego rodzaju usługa dostępna jest dla wszystkich klientów, także tych, którzy nie mają rachunku w PBS.

Przeczytajcie także: Revolut zostanie objęty specjalną ustawą?

Jak to działa? Wystarczy wybrać język, następnie rodzaj operacji – sprzedaży lub kupna euro oraz zaakceptować warunki. Przed transakcją można oczywiście sprawdzić aktualny kurs waluty. Po włożeniu banknotów następuje wymiana. Ewentualna reszta z transakcji zostaje wypłacona w złotych. Jeśli chcecie sprzedać euro bankomat przyjmuje każdy nominał, natomiast podczas zakupu trzeba wybrać wielokrotność 10 euro.

Możliwość zakupu waluty w bankomacie nie jest nowym pomysłem. Od kilku lat euro można kupić w sieci Euronet, choć wielu klientów narzeka, że firma oferuje niekorzystne kursy, zwłaszcza w porównaniu z kantorami internetowymi. Wypłaty euro w urządzeniach Euronetu oferuje też klientom internetowy Rkantor.

Przeczytajcie także: Fritz Group bez licencji

Bankomatowa konkurencja walutowa pozostaje w tej dziedzinie nieco w tyle. Co prawda w bankomatach Planet Cash można wypłacać euro, ale pod warunkiem, że jest się klientem ING Banku Śląskiego. Także w kilkunastu maszynach należących do samego ING można wypłacić tę walutę. Podobnie jak w Euronecie musi to być minimum 50 euro. Z kolei Citi Handlowy dał klientom możliwość wpłacania w swoich wpłatomatach euro i dolarów amerykańskich.

Natomiast w atmosferze skandalu zakończyła działalność firma Fritz Exchange, która prowadziła e-kantor i ustawiła w Polsce ponad 30 maszyn przypominających bankomaty, ale będących automatycznymi kantorami. Kiedy pojawiły się problemy z wypłatą pieniędzy klientom, firmą zainteresowała się prokuratura, a KNF odebrała jej licencję krajowej instytucji płatniczej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies