Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Revolut zostanie objęty specjalną ustawą? Jeszcze w marcu rząd ma przyjąć projekt nowego prawa

Ustawa autorstwa resortu finansów ma regulować działalność firm finansowych w sytuacji tzw. twardego brexitu

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazła się informacja, że Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącej takich podmiotów jak Revolut czy Curve. To firmy fintechowe, które mają licencję brytyjskiego nadzoru finansowego i działają w innych krajach Unii Europejskiej na podstawie tzw. paszportu. Stracą jednak do tego prawo w sytuacji, gdy Wielka Brytania zdecyduje się wystąpić z UE bez umowy, czyli gdy dojdzie do tzw. twardego brexitu.

Przeczytajcie także: Zmiany w regulaminie firmy Curve

Firm z licencją brytyjską, działających na kontynencie w oparciu o paszport, jest pewnie sporo, ale do najbardziej znanych zaliczyć należy np. Revolut i Curve. Druga z nich pod koniec stycznia wysłała do klientów informację o zmianach w regulaminie, które mają zabezpieczyć ją na wypadek brexitu. Fintech podał więc, że zarejestrował już spółkę w Niemczech, która posiada odpowiednie zezwolenia i gdyby bezumowny brexit stał się faktem, to właśnie ona przejmie obsługę klientów m.in. z Polski. Z tego co wiem, podobnych działań nie podjął jeszcze Revolut.

A czasu jest już bardzo mało. Jeśli parlament w Londynie nie wypracuje konkretnych rozwiązań, to już 29 marca Wielka Brytania opuści UE bez umowy i postawi w nieciekawej sytuacji takie firmy jak Revolut. Wydaje mi się także, że i działania polskiego Ministerstwa Finansów są spóźnione. Bo jeśli ziści się czarny scenariusz twardego brexitu, to nawet przy założeniu ekspresowego tempa prac nad ustawą, pojawi się prawdopodobnie luka czasowa, w trakcie której sytuacja prawna brytyjskich fintechów w Polsce będzie niejasna.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadza automatyczną wymianę walut

Jak czytam w informacji zawartej w rządowym wykazie prac legislacyjnych, w przypadku wystąpienia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej bez umowy, tamtejsze instytucje finansowe wykonujące działalność w Polsce utracą tę możliwość w oparciu o jednolity paszport europejski. Konsekwencją będzie uznanie ich za podmioty z państwa trzeciego. Resort finansów pisze więc, że celem jego propozycji jest zabezpieczenie interesów klientów poprzez zapewnienie firmom odpowiedniego okresu przejściowego na dostosowanie się do nowej sytuacji.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies