Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fritz Group bez licencji KIP. KNF cofnęła jej zezwolenie na świadczenie usług płatniczych

Spółce nie wolno otwierać nowych rachunków, przyjmować wpłat, a do 31 grudnia 2018 r. musi rozliczyć się ze wszystkimi dotychczasowymi klientami

Komisja Nadzoru Finansowego rozesłała przed chwilą komunikat, w którym informuje, że podczas dzisiejszego posiedzenia jednogłośnie cofnęła firmie Fritz Group wydane 24 października 2017 r. zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Jednocześnie KNF określiła warunki i terminy zaprzestania świadczenia usług przez tę spółkę.

Przeczytajcie także: Kłopoty Fritz Group

W komunikacie czytam, ze od momentu wydania decyzji Fritz Group nie wolno już zawierać nowych umów o prowadzenie rachunku płatniczego, przyjmować wpłat lub transferów na prowadzone przez siebie rachunki "w szczególności poprzez uniemożliwienie dokonywania takich wpłat lub transferów za pośrednictwem platformy internetowej lub innych narzędzi służących do świadczenia usług przez Fritz Group".

Ponadto do czasu rozliczenia się ze wszystkich zobowiązań wobec posiadaczy prowadzonych przez siebie rachunków płatniczych Fritz Group ma umożliwić dokonywanie wypłat środków lub transferów na rachunki płatnicze prowadzone u innych dostawców. Natomiast do 31 grudnia 2018 r. spółka musi "rozwiązać stosunki prawne wynikające ze wszystkich zawartych umów o świadczenie przez Fritz Group usług płatniczych zaspokajając w sposób przewidziany prawem wszelkie roszczenia z tego tytułu".

Przeczytajcie także: KNF bada Fritz Group

W uzasadnieniu decyzji KNF napisała między innymi, że spółka nie stosowała ochrony środków pieniężnych przyjmowanych od użytkowników na poczet wykonania transakcji płatniczych, a kontynuując działalność w zakresie usług płatniczych stanowiłaby zagrożenie dla zaufania do systemu płatniczego. Fritz Group może natomiast nadal prowadzić bezgotówkowy internetowy kantor wymiany walut, bo tego rodzaju działalność nie podlega nadzorowi Komisji i przepisom ustawy o usługach płatniczych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies