Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prowizja za płatność kartą w "skarbówce". Według urzędu, obsługująca go Monetia, może ją pobierać

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem pobieranie dodatkowej opłaty za transakcje większością kart jest niedozwolone

Choć ustawa implenetująca do polskiego prawa dyrektywę PSD II, która wyraźnie zabrania pobierania dodatkowych opłat za przyjemność płacenia kartą, weszła w życie w połowie ubiegłego roku, wciąż, zdaje się, nie do wszystkich ta informacja dotarła. Dowodzi tego artykuł opublikowany przez regionalny portal Dzień Dobry Włocławek, którego negatywnym bohaterem jest ogólnopolska sieć agencji płatniczych Monetia.
Serwis informacyjny opisał przypadek kobiety, która we włocławskim urzędzie skarbowym opłaciła podatek z tytułu wynajmu mieszkania i przy płatności kartą została obciążona dodatkową prowizją, tzw. surcharge. Była oburzona taką praktyką niestosowaną już przez sklepy czy punkty usługowe. Rzecznik fiskusa tłumaczy w artykule, że prowadzeniem obsługi kasowej urzędu zajmuje się zewnętrzna firma, która ma prawo do pobierana opłat w ramach zawartej umowy.
Przeczytajcie także: RF: dodatkowa opłata za transakcję kartą jest niezgodna z przepisami
Tą firmą jest wspomniana przeze mnie Monetia, która wygrała przetarg na obsługę kasową Krajowej Administracji Skarbowej województwa kujawsko-pomorskiego. Przedstawiciel administracji skarbowej z Bydgoszczy tłumaczy, że zapisy umowy zobowiązują wykonawcę do niepobierania prowizji z tytułu wpłat i wypłat gotówkowych na i z rachunków skarbówki. – Natomiast przy obsłudze płatności w formie bezgotówkowej (np. kartą płatniczą), wykonawca może pobierać opłatę – wyjaśnił Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy administracji skarbowej w Bydgoszczy.
Tyle że takie działanie jest niezgodne z ustawą o usługach płatniczych. Serwis Cashless pisał o tym szerzej w ubiegłym roku. Przypomnę, że taką interpretację przepisów potwierdziła m.in. Komisja Nadzoru Finansowego ustami swojego rzecznika. Stwierdził on, że odbiorca płatności nie może pobierać tzw. opłaty surcharge. – Urząd KNF potwierdza, że w świetle obowiązujących przepisów odbiorcy płatności nie mogą pobierać dodatkowych opłat za korzystanie przez konsumentów z debetowych i kredytowych kart płatniczych – napisał wtedy rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.
Przeczytajcie także: Wciąż są urzędy, które za płatność kartą pobierają dodatkową prowizję
Dlaczego zatem Monetia pobiera sporną prowizję, która zniechęca do korzystania z begotówkowych instrumentów płatniczych? Spółka tłumaczy, że inkasowana przez nią opłata nie mieści się w definicji surcharge, tylko jest wynagrodzeniem za obsługę transakcji pobieraną niezależnie od formy płatności. Wynagrodzenie to występuje także przy płatności gotówką, tyle że w tej sytuacji jej koszt zdecydował się w imieniu klientów pokryć urząd skarbowy. Urząd nie robi tego w przypadku płatności kartą, dlatego firma sięga do kieszeni klientów po - w jej opinii - należne jej i zgodne z umową wynagrodzenie.
Jednak zdaniem prawników specjalizujących się w tematyce płatniczej tego rodzaju interpretacja jest nie do obrony. Ich zdaniem dyrektywa PSD II a za nią ustawa o usługach płatniczych mówią wprost, że akceptant nie może pobierać żadnej dodatkowej opłaty za transakcje kartami regulowanymi (debetowe i kredytowe wydane klientom indywidualnym), niezależnie od tego jak ją nazwie i czy przy płatnościach innymi instrumentami ta prowizja występuje czy nie. Więcej na ten temat tutaj.
KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies