Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rzecznik Finansowy: dodatkowa opłata za transakcję kartą jest niezgodna z przepisami

Na pobieranie takiej prowizji także przy doładowaniach tzw. wirtualnych portmonetek nie pozwala ustawa o usługach płatniczych

Jak zapewne wiecie, 20 czerwca 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy implementującej do polskiego prawa PSD II. Wśród nich znalazły się regulacje dotyczące surcharge, czyli dodatkowej prowizji pobieranej przez akceptantów od płatności kartami. Zgodnie z unijną dyrektywą surcharge stał się niedozwolony w przypadku użycia kart debetowych i kredytowych wydanych klientom indywidualnym.

Mimo to wiele sklepów internetowych, biur podróży czy linii lotniczych wciąż pobiera prowizję od osób płacących kartami. Surcharge funkcjonuje też u niektórych operatorów płatności mobilnych, którzy inkasują pieniądze za doładowanie wirtualnej portmonetki przy pomocy karty bankowej. Prowizja pojawia się także w usługach pozwalających na płatności cykliczne np. za rachunki. Zdaniem prawników zarówno działanie sklepów jak i operatorów usług finansowych jest niezgodne z przepisami – tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Teraz ich opinię wsparł Rzecznik Finansowy.

Przeczytajcie także: Czy surcharge przy doładowaniach jest dozwolona?

O jego pogląd na temat możliwości pobierania prowizji za doładowanie wirtualnej portmonetki z rachunku karty płatniczej zapytała spółka mPay. Oferuje ona aplikację mobilną do płatności za bilety komunikacji miejskiej czy parkingi. Transakcji tych można dokonywać m.in. ze środków zgromadzonych w takiej właśnie portmonetce.

Z przeprowadzonej przez ekspertów Rzecznika Finansowego analizy ustawy o usługach płatniczych wynika, że odbiorca nie może pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat, jeśli transakcja płatnicza realizowana jest przez płatnika kartą debetową lub kredytową, a także za pomocą polecenia przelewu oraz polecenia zapłaty SEPA.

Przeczytajcie także: Urzędy wciąż pobierają prowizję za płatność kartą

– Jeśli zatem np. do doładowania wirtualnej portmonetki użyta zostanie przez użytkownika usług płatniczych karta, wówczas – w świetle przepisu – wydaje się, że nie istnieje możliwość pobierania dodatkowych opłat z tego tytułu. Jest to bowiem "korzystanie z instrumentów płatniczych" – wyjaśnia Rzecznik Finansowy. Dodaje przy ty, że przepis nie mówi o transakcjach płatniczych czy płatnościach, a odwołuje się wyłącznie do faktu "korzystania" z danego instrumentu płatniczego, co samo w sobie wydaje się eliminować możliwość stosowania surcharge. Z powyższego wynika także, że fakt nabywania dobra czy usługi lub jego braku nie ma znaczenia dla wykładni tego przepisu.

W wydanej opinii Rzecznik Finansowy podkreślił jednak, że przedstawione przez niego informacje nie mogą być postrzegane jako opinia prawna, a jedynie jako pogląd lub ukierunkowanie w działaniu i należy potraktować je wyłącznie pomocniczo. Rzecznik Finansowy nie jest bowiem uprawniony do wydawania wiążącej interpretacji powszechnie obowiązujących przepisów prawnych, w tym wydawania opinii prawnych, na wniosek podmiotów rynku finansowego.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies