Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF: pobieranie dodatkowych opłat od transakcji bezgotówkowych kartami jest niezgodne z przepisami

Nadzór jak dotąd nie otrzymał jednak informacji, jakoby któraś z instytucji płatniczych stosowała surcharge

Płacicie za coś w internecie, rezerwujecie bilet do kina, albo doładowujecie wirtualną portmonetkę przy pomocy karty bankowej, a odbiorca płatności pobiera za to dodatkową prowizję, tzw. surcharge? W opinii Komisji Nadzoru Finansowego to niezgodne z przepisami. – Urząd KNF potwierdza, że w świetle obowiązujących przepisów odbiorcy płatności nie mogą pobierać dodatkowych opłat za korzystanie przez konsumentów z debetowych i kredytowych kart płatniczych – napisał rzecznik KNF Jacek Barszczewski w odpowiedzi na pytanie serwisu Cashless w tej sprawie.

Przeczytajcie także: Fintechu, czy już złożyłeś wniosek o reatoryzację?

KNF tym samym zgodził się z opinią Rzecznika Finansowego, który o niedopuszczalności surcharge napisał w odpowiedzi na pytanie o to wystosowane przez operatora aplikacji mPay. Spółka ta oferuje możliwość kupowania np. biletów parkingowych czy komunikacji miejskiej przy pomocy smartfona i tzw. wirtualnej portmonetki, którą można zasilać z rachunku karty. Spółka od kilku tygodni nie pobiera prowizji surcharge od zasileń wykonywanych w ten sposób. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj.

Stanowisko komisji jest o tyle istotne, iż wielu odbiorców płatności stosujących dziś surcharge to krajowe instytucje płatnicze podlegające nadzorowi KNF. Jacek Barszczewski podkreślił jednak, że dotąd do KNF nie wpłynęły żadne zapytania w tej sprawie. – Stanowisko KNF w zakresie dopuszczalności pobierania opłat w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego możliwe byłoby dopiero po analizie takiego stanu faktycznego – napisał rzecznik nadzoru.

Przeczytajcie także: Rzecznik Finansowy: surcharge jest niedozwolona

Przedstawiciel KNF podał także, że jak dotąd do nadzoru nie dotarły sygnały o tym, aby konkretne podmioty nadzorowane naruszały przepisy dotyczące pobierania opłat za korzystanie z instrumentów płatniczych. Czytelnicy Cashless donoszą jednak, że szereg podmiotów pobiera surcharge od dawna i nie zmieniło praktyki po wejściu w życie przepisów o PSD II, które takich działań zabraniają. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies