Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintechu, czy już złożyłeś dokumenty w sprawie tzw. reautoryzacji? Jeśli nie, możesz wkrótce pożegnać się z licencją KNF…

Obowiązek, o którym mowa, nałożyła na krajowe instytucje płatnicze ustawa implementująca PSD II

Zezwolenie KNF na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej to licencja, z której korzysta większość polskich fintechów. 20 września mija ustawowy termin złożenia przez nie do Komisji Nadzoru Finansowego tzw. dokumentów reautoryzacyjnych. Dokumenty te mają wykazać, że KIP-y spełniają wymogi ustawy o usługach płatniczych znowelizowanej w wyniku implementacji PSD II. Nowe wymogi dotyczą m.in. bezpieczeństwa informatycznego, struktury organizacyjnej KIP, zarządzania ryzykiem, itd.

Przeczytajcie także: Surcharge po wejściu w życie PSD II

Jak mówi dr Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii dLK, większość dużych firm licencjonowanych przez KNF powinno poradzić sobie z prawidłowym przeprowadzeniem reautoryzacji. – Niemniej brak informacji, jak do tej dokumentacji podejdzie KNF. Wiadomo, że na innych rynkach, np. w Wielkiej Brytanii, nadzorcy na tyle skrupulatnie podeszli do analizy wniosków reautoryzacyjnych, że procedura przypominała niemal zdobywanie licencji na nowo – mówi przedstawiciel kancelarii dLK.

Czasu na złożenie dokumentów pozostało niewiele, bo zaledwie miesiąc. Jeśli dokumenty nie wykażą zgodności z PSD II, KNF do 20 listopada wyda zalecenia w sprawie konieczności wprowadzenia zmian. Na dostosowanie się do zaleceń spółka będzie miała miesiąc. W razie niewykazania zgodności z PSD II lub braku wykonania zaleceń, po 20 grudnia uruchomione będzie postępowanie o cofnięcie zezwolenia.

Przeczytajcie także: Revolut Metal już bardzo blisko

Z tego co wiem, większość fintechów nie złożyła jeszcze dokumentów reautoryzacyjnych. O to, ile KIP-ów już to zrobiło oraz co nadzór chce uczynić, aby nie musieć cofać zezwoleń firmom działającym w branży płatniczej, zapytałem biuro prasowe KNF. Gdy tylko otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies