Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mają zezwolenie brytyjskie, teraz chcą mieć i polskie. Billon złożył wniosek o licencję do KNF

Firma chce być pierwszą w Polsce i Europie licencjonowaną instytucją pieniądza elektronicznego wykorzystującą technologię blockchain i DLT

Warszawska spółka Billon poinformowała na swoim profilu w portalu Linkedin o złożeniu do Komisji Nadzoru Finansowego wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności w charakterze instytucji pieniądza elektronicznego opartego o technologię blockchain i rozproszonego rejestru (DLT). – Jeszcze wiele pracy przed nami, ale będzie to pierwszy tego typu podmiot w Polsce i Unii Europejskiej – pisze Billon.

Przeczytajcie także: Płyta CD nie zawsze jest trwałym nośnikiem

Spółka dodaje, że złożenie wniosku było możliwe dzięki zmianom, jakie zaszły ostatnio w KNF, a więc m.in. dzięki powstaniu Innovation Hub. Przypomnę, że to uruchomiony w styczniu tego roku program, w ramach którego nadzór pomaga w uzyskaniu licencji fintechom lub tradycyjnym firmom, które chciałyby zaoferować nowoczesne usługi finansowe. W przyszłości Innovation Hub ma zostać uzupełniony o piaskownicę regulacyjną, w której firmy mogłyby testować swoje rozwiązania bez konieczności ubiegania się o licencje.

Przeczytajcie także: Billon na europejskiej liście FinTech50

Billon to polska spółka oferująca m.in. system płatności mobilnych wykorzystujący technologię blockchain. System ten umożliwia zamianę tradycyjnych pieniędzy emitowanych przez banki centralne na ich cyfrowe odpowiedniki, którymi można płacić za produkty i usługi czy przesyłać pomiędzy użytkownikami. Billon jest jak na razie jedyną polską spółką, która uczestniczyła w londyńskiej piaskownicy regulacyjnej. Posiada licencję małej instytucji płatniczej wydanej przez brytyjski nadzór. Uzyskanie licencji w Polsce pozwoliłoby mu na uniezależnienie się od współpracy z bankami w zakresie oferowania systemu płatności i zabezpieczyło na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z EU.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies