Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Do piaskownicy regulacyjnej jeszcze bardzo daleko, ale na bezrybiu i rak ryba. KNF uruchamia program Innovation Hub

Dzięki nowemu projektowi fintechy mogą liczyć na pomoc nadzoru w procesie ubiegania się o państwowe licencje

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła dzisiaj start projektu Innovation Hub. Jak podaje KNF w komunikacie, rozwiązanie to umożliwić ma dialog z firmami z sektora fintech. Podmioty te ubiegające się o licencję np. krajowej instytucji płatniczej dzięki Innovation Hub od teraz będą mogły zadawać nadzorowi pytania, a ten udzielać będzie odpowiedzi pomagając im tym samym w przejściu tego skomplikowanego procesu.

Przeczytajcie także: Ustawa o PSD II na ostatniej prostej

Zdaniem KNF projekt Innovation Hub kierowany jest do dwóch grup firm z sektora fintech. Pierwsza z nich to startupy planujące rozpocząć działalność w dziedzinie objętej nadzorem finansowym, a druga to instytucje już nadzorowane przez KNF i zamierzające wdrożyć produkt lub usługę fintechową. Nadzór deklaruje wsparcie w identyfikacji właściwych przepisów prawa, regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego podmiotu, modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej, itd.

Jak wziąć udział w projekcie Innovation Hub? Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej KNF. Pozytywna ocena zgłoszenia zależeć będzie przede wszystkim od tego, czy rozwiązanie, którego ono dotyczy, ma charakter innowacyjny, czyli różni się od innych dostępnych już na rynku. Ponadto firma zgłaszająca się do Innovation Hub powinna przeprowadzić wstępną analizę prawną swojego rozwiązania i dowieść, że w zakresie jego działania istnieje niepewność prawna, więc jest realna potrzeba pomocy w tym zakresie.

Przeczytajcie także: Banki blokują rachunki giełd kryptowalutwych

Stworzenie Innovation Hub KNF zapowiedział jesienią ubiegłego roku podczas "Kongresu 590". Rynek liczył wówczas na powstanie tzw. piaskownicy regulacyjnej, dzięki której fintechy mogłyby testować swoje rozwiązania bez konieczności ubiegania się o państwowe licencje. KNF jednak na takie rozwiązanie się nie zdecydował obiecując w zamian właśnie Innovation Hub.

Osobiście wydaje mi się jednak, że o wiele większe znaczenie będzie miało wprowadzenie licencji tzw. małej instytucji płatniczej. Przepisy na ten temat znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która implementować ma do polskiego prawa dyrektywę PSD II. Projektem wkrótce ma zająć się rząd. Warunki uzyskania licencji małej KIP są o wiele mniej restrykcyjne niż dostępnego dziś dla fintechów zezwolenia na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies