Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki z Polski zablokują rachunki giełd kryptowalutowych? Właśnie zrobił to BZ WBK

Bank podkreśla w przysłanym do Cashless oświadczeniu, że nie zamyka kont klientom indywidualnym inwestującym w cyfrowe pieniądze

Jeden z czytelników Cashless podesłał dziś rano na adres alert@cashless.pl link do zamieszczonego w serwisie Wykop zdjęcia pisma, jakie otrzymał pewien klient BZ WBK. Dyrektor oddziału banku w Zduńskiej Woli w piśmie tym wypowiada mu umowę o prowadzenie kilku rachunków. Jako powód decyzji podał fakt, że bank ma do niej prawo jeśli stwierdzi, że rachunek wykorzystywany jest niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przedstawiciel BZ WBK pisze dalej, że przesłanką do tego było stwierdzenie obrotu kryptowalutami na rachunkach klienta. A ten nie jest objęty jednoznacznymi regulacjami oraz brakuje w jego zakresie rekomendacji nadzoru. Dyrektor oddziału BZ WBK nie napisał, w jaki sposób stwierdzono, że klient handluje cyfrowymi pieniędzmi. Po lekturze pisma można było dojść do wniosku, że bank wypowiedział umowę osobie inwestującej w kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Bułgarskie banki blokują rachunki giełd kryptowalut

Okazuje się jednak, że BZ WBK zamyka rachunki giełdzie kryptowalutowej. – Wobec przypadków wykorzystywania kryptowalut do nielegalnej lub nieetycznej działalności, bank opierając się na określonej w kodeksie cywilnym zasadzie swobody umów podjął decyzję o nienawiązywaniu, co do zasady, relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, gdy współpraca została już podjęta – napisało biuro prasowe BZ WBK w oświadczeniu przesłanym redakcji Cashless.

Jak czytam w oświadczeniu banku dotyczyć to ma w szczególności giełd kryptowalut, kantorów handlujących w przewadze kryptowalutami lub innych klientów, dla których taki handel jest głównym przedmiotem działalności. – W swej decyzji bank kierował się również stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego, wskazującym na bardzo wysokie ryzyko inwestowania w kryptowaluty – pisze biuro prasowe BZ WBK. Podkreśliło, że bank nie wypowiada umów osobom fizycznym, które w sposób standardowy kupują lub sprzedają kryptowaluty.

Przeczytajcie także: Inwestycje w kryptowaluty będą nielegalne?

Cyfrowe waluty na czele z bitcoinem oraz osoby i firmy związane z tym obszarem działalności nie mają ostatnio lekko. Przypomnę, że kilka tygodni temu bułgarskie banki przeprowadziły skoordynowaną akcję blokowania rachunków największym tamtejszym giełdom kryptowalutowym. W Polsce o potrzebie analizy zjawiska kryptowalut łącznie z przemyśleniem zakazu inwestycji w te instrumenty mówił niedawno szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Wkrótce potem pojawiły się nieoficjalne informacje mówiące o tym, jak taki zakaz mógłby wyglądać. Mówiło się, że banki mogłyby blokować przelewy swoich klientów kierowane na rachunki zidentyfikowane jako należące do podmiotów pośredniczących w inwestycjach, a więc np. kryptogiełd. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Wygląda jednak na to, że łatwiejszą w realizacji koncepcją może być ta zastosowana właśnie przez BZ WBK. W przeszłości zamykając rachunki banki walczyły z konkurencją kantorów walutowych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies