Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bułgarskie banki zablokowały rachunki giełd kryptowalutowych. Czy podobnie może być w Polsce?

Z doniesień branżowych mediów wynika, że to rezultat decyzji właścicieli banków a nie urzędowej regulacji

Jak można przeczytać w portalach specjalizujących się w tematyce kryptowalutowej, w nocy z 7 na 8 grudnia największe banki działające w Bułgarii przeprowadziły skoordynowaną akcję zablokowania rachunków giełd umożliwiających inwestycje w kryptowaluty. Jak podaje serwis FXMAG, wydarzenie nie było spowodowane rządową regulacją tylko suwerenną decyzją właścicieli banków. W rezultacie większość Bułgarów została pozbawiona możliwości kupowania kryptowalut.

Przeczytajcie także: Jest pomysł na zakaz inwestycji w kryptowaluty

Co ciekawe również w Polsce pojawiają się pomysły wprowadzenia zakazu inwestycji w kryptowaluty. Niedawno odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podczas której omawiano wpływ technologii blockchain oraz cyfrowych walut na rynek finansowy. W trakcie posiedzenia prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz stwierdził, że Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego powinny się zastanowić, czy nie przygotować regulacji uniemożliwiających Polakom inwestowania w kryptowaluty.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jednym z pomysłów na to, jak to zrobić, może być właśnie blokowanie przelewów na rachunki giełd umożliwiających inwestowanie w cyfrowe waluty. Bankowcy przekonują, że w przeszłości wielokrotnie było tak, że ostrzegali przed negatywnymi stronami jakiegoś zjawiska, a gdy złe prognozy się ziściły, byli obarczani za to odpowiedzialnością i teraz nie chcą, by sytuacja się powtórzyła.

Przeczytajcie także: Nadzór powinien pomyśleć zakazie kupowania bitcoinów

Przypomnę, że ZBP już w latach 2005-2006 domagał się wprowadzenia zakazu udzielania kredytów walutowych mimo tego, że duża część jego banków członkowskich wciąż rozwijała swoją ofertę w tym obszarze a politycy rządzącego wówczas obozu PiS domagali się, by Polacy mogli swobodnie zadłużać się w walutach obcych.

Zwolennicy kryptowalut podnoszą jednak, że próby wprowadzenia ograniczeń w handlu tymi instrumentami to działania mające na celu faktyczną ochronę interesów banków. Te nie zarabiają na inwestycjach np. w bitcoiny, więc pod przykrywką dbania o przyszłość finansową swoich klientów najchętniej w ogóle zlikwidowałyby wszystkie kryptowaluty świata.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies