Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintechy, czekacie na piaskownicę regulacyjną? To jeszcze poczekacie. KNF odkłada plany jej utworzenia

To wniosek z raportu Komisji Nadzoru Finansowego na temat prac Zespołu roboczego do spraw rozwoju innowacji finansowych

Prezentacji raportu dokonał przed chwilą Tomasz Piwowarski z KNF podczas "Kongresu 590" w Rzeszowie. Raport zawiera spis najważniejszych barier w rozwoju branży fintech w Polsce wykazanych podczas prac wspomnianego wyżej zespołu oraz listę podjętych i planowanych działań, których celem jest eliminacja tych barier.

Zespół roboczy podjął pracę rok temu, a osoby i instytucje biorące w nich udział wielokrotnie podkreślały, że jednym z podstawowych działań mogących pomóc fintechom w Polsce jest utworzenie tzw. piaskownicy regulacyjnej. To rozwiązanie, dzięki któremu firmy mogą testować proponowane przez siebie innowacyjne usługi na tzw. żywym organizmie bez konieczności poddawania się skomplikowanemu procesowi zdobywania licencji KNF. Podobne piaskownice działają w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, a korzystają z nich także polskie fintechy, np. Billon.

Przeczytajcie także: Chmury nad chmurą obliczeniową

Niestety, wiele wskazuje na to, że na razie piaskownicy regulacyjnej w Polsce nie będzie. Jak powiedział Tomasz Piwowarski, najpierw KNF utworzy tzw. Innovation Hub. – To inicjatywa polegająca na tym, że jeżeli jakaś mała firma będzie miała pomysł na nową, innowacyjną usługę finansową, ale nie będzie jej stać na zatrudnienie własnych prawników, będzie mogła do nas przyjść, a my pomożemy przygotować się jej do procesu licencyjnego – powiedział przedstawiciel KNF. Zadeklarował jednocześnie, że nadzór nie mówi nie piaskownicy regulacyjnej, ale póki co nie przewiduje jej utworzenia.

Piwowarski dodał, że inicjatywą, która ma ułatwić proces zdobywania licencji, jest powołanie do życia tzw. małej instytucji płatniczej. Odpowiednie przepisy w tej sprawie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę PSD II. Zdobycie licencji MIP ma być o wiele prostsze niż zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: KNF szuka specjalisty od fintechów

Ze słów przedstawiciela KNF wynika ponadto, że jedną z najważniejszych barier w rozwoju fintechu w Polsce jest brak pewności prawnej. Firmy finansowe chciałyby precyzyjnie wiedzieć, jakie przepisy mają zastosowanie w zakresie innowacyjnych rozwiązań, a obecnie mają z tym problem. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom fintechów, KNF podjął decyzję o utworzeniu w swoich strukturach komórki wspierającej rozwój branży innowacji finansowych odpowiedzialnej także za dialog z firmami z branży fintech. KNF chce też otworzyć się na firmy z zagranicy, stąd decyzja o przygotowaniu strony internetowej instytucji w języku angielskim.

Tomasz Piwowarski zwrócił też uwagę, że w Polsce brakuje pewności prawnej w zakresie crowdfundingu, czyli m.in. w kwestii pożyczek społecznościowych. KNF chce więc opracować tzw. kodeks dobrych praktyk w tym zakresie. Mają powstać także przepisy dotyczące wprowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej, która obejmowałaby udzielanie pożyczek społecznościowych w ramach crowdfundingu dłużnego.

Prezentację z opublikowanego dzisiaj raportu możecie znaleźć tutaj.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies