Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest projekt ustawy dostosowującej polskie prawo do dyrektywy PSD II

Konsultacje opublikowanego dziś przez Ministerstwo Finansów projektu mają potrwać do końca maja

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się przed chwilą projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy PSD II. Resort finansów czeka na uwagi do tego dokumentu do końca maja. Z propozycją zmian przepisów możecie zapoznać się tutaj.

Nie jestem prawnikiem, więc ciężko mi dokonać szczegółowej charakterystyki projektu. Natomiast samo ministerstwo w uzasadnieniu wymienia najważniejsze elementy nowego prawa. Wprowadza więc ono nowe rodzaje usług na rynku płatniczym. Pierwsza z nich to inicjowanie transakcji płatniczej (z angielskiego PIS) a druga to dostęp do informacji o rachunku (AIS).

Przeczytajcie także: Tak mają wyglądać wytyczne do PSD II

Resort pisze, że dzięki tej pierwszej usłudze użytkownicy rachunków będą mogli zlecać wykonywanie płatności ze swojego rachunku tzw. podmiotom trzecim. Natomiast dzięki usłudze AIS będą mogli w jednym miejscu zarządzać rachunkami prowadzonymi przez różne banki czy instytucje płatnicze. Ważne, że zgodnie z projektem nowej ustawy firmy nie będą musiały ubiegać się o zezwolenie na świadczenie usługi AIS – wystarczy im prosta rejestracja.

Jeżeli dobrze rozumiem treść uzasadnienia do nowelizacji, to wynika z niego, że operatorzy bankomatów zyskają możliwość pobierania opłat za swoje usługi od konsumentów pod warunkiem poinformowania o stosowaniu prowizji oraz o jej wysokości. Obecnie właściciele bankomatów nie mogą pobierać dodatkowych opłat od użytkowników kart. Jeżeli płacicie za wypłatę gotówki z bankomatu, to nie jego operatorowi, tylko bankowi – wydawcy Waszej karty.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych zwiększy też prawa konsumentów na wypadek fraudów. Wprowadzone zostaną przepisy, zgodnie z którymi klient nie poniesie żadnej odpowiedzialności za transakcje oszukańcze, jeśli dostawca usługi płatniczej nie zapewnił tzw. silnego uwierzytelnienia (autoryzacja transakcji przy pomocy przynajmniej dwóch różnych elementów). W pozostałych przypadkach odpowiedzialność konsumenta za transakcje nieautoryzowane zmniejszona zostanie z obowiązującego obecnie poziomu 150 euro do 50 euro.

Przeczytajcie także: Tylko 8 proc. klientów obsługuje rachunek w oddziale

Ponadto nowelizacja ustawy wprowadzi nowy rodzaj przedsiębiorstw, czyli tzw. małe instytucje płatnicze (MIP). MIP będą mogły działać wyłącznie na terenie Polski po uprzednim uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Obrót miesięczny takiej firmy nie będzie mógł przekraczać równowartości 1,5 mln euro.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że to najważniejsze zmiany jakie przyniesie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. W najbliższym czasie postaram się zebrać dla Was opinie prawników na temat proponowanych przepisów. Sama dyrektywa PSD II oraz implementująca ją do polskiego prawa nowelizacja ustawy o usługach płatniczych to dopiero początek zmian na rynku. Kolejną porcję przyniosą wytyczne techniczne do PSD II, czyli RTS-y. Prace nad ich ostatecznym kształtem jeszcze trwają.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies