Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa technologia Visy dla transportu. Pozwala oszczędzać na bramkach i terminalach

Nowe rozwiązanie po raz pierwszy będzie zastosowane pod koniec kwietnia w metrze w Rio de Janeiro

Rozwiązanie o nazwie Visa Secure Access Module zostało stworzone przez organizację płatniczą wspólnie z firmą Planeta Informática. Według obu firm za jego pomocą można wdrożyć płatności zbliżeniowe w transporcie miejskim szybko, prosto i przy niższych kosztach niż dotychczas szacowano.
Przeczytajcie także: Najbardziej bezgotówkowe miasta w Polsce w rankingu Cashless
Secure Access Module umożliwia płacenie za pomocą karty zbliżeniowej, smartfonu czy urządzenia ubieralnego (zegarka, opaski). Zaletą nowego rozwiązania jest to, że nie wymaga wymiany bramek czy kasoterminali, więc nie wiąże się z dodatkowymi wydatkami czy koniecznością spełnienia nowych wymogów technicznych.

- Zamiast instalowania nowych bramek lub urządzeń, operatorzy transportu publicznego mogą skorzystać z rozwiązania SAM. Wykorzystuje ono bezpieczną technologię płatności zbliżeniowych EMV i można je wprowadzić w oparciu o istniejące systemy, co znacząco zmniejsza koszty i czas wdrożenia - podkreśla Visa. Poligonem doświadczalnym dla tego nowego rozwiązania będzie Metro Rio, które pod koniec kwietnia tego roku jako pierwszy operator transportu publicznego na świecie wprowadzi zbliżeniowe płatności wykorzystujące nową technologię.

Przeczytajcie także: Pilotaż nowych płatności w śląskiej komunikacji

Niedawno Visa opublikowała wyniki przeprowadzonego na całym świecie badania o nazwie "Przyszłość transportu: mobilność w dobie megamiast". Wynika z niego, że częstą przyczyną niezadowolenia pasażerów korzystających z komunikacji publicznej jest skomplikowany sposób płacenia za przejazdy. Na przykład dla 47 proc. pytanych problemem jest konieczność zakupu różnych biletów na różne środki transportu miejskiego. Wygodne płatności zbliżeniowe mogą mieć kluczowe znaczenie dla podniesienia poziomu satysfakcji mieszkańców metropolii z transportu publicznego.
W ubiegłym roku Visa współdziałała przy wprowadzeniu płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym w 20 miastach w 12 krajach, a kolejnych 150 projektów jest w fazie realizacji. W Polsce współpracowała m.in. przy wdrożeniu innowacyjnego systemu opłat we Wrocławiu, gdzie pasażerowie płacąc za przejazd po prostu zbliżają kartę bankową do kasownika w pojeździe.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies