Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
21 fintechów chce do litewskiej piaskownicy blockchainowej. Są zgłoszenia z Polski

Bank Litwy zapowiedział, że do połowy marca wybierze maksymalnie sześć firm do współpracy w kolejnym etapie rozwoju piaskownicy LBChain

Litewski bank centralny, który stworzył pierwszą na świecie piaskownicę regulacyjną do testowania technologii blockchainowych, nie ujawnił nazw firm, które zarejestrowały się jako chętne do sprawdzenia swoich pomysłów. Stwierdził tylko, że w sumie zgłosiło się 21 europejskich fintechów z takich krajów jak Belgia, Polska, Litwa, Holandia, Finlandia, Serbia i Szwecja.
Przeczytajcie także: Ruszył drugi etap litewskiej piaskownicy blockchainowej
Litwini sprawiają wrażenie zadowolonych z tych ofert. Szef projektu LBChain Andrius Adamonis, ocenił, że "inicjatywa Banku Litwy dotycząca rozwoju produktów i rozwiązań opartych o blockchain została dobrze przyjęta". Organizatorzy sandboxa wcześniej deklarowali, że wybiorą "co najmniej trzy fintechy o różnym stopniu rozwoju" do testowania ich projektów w kolejnym etapie. Teraz, po rejestracji zainteresowanych, deklarują, że będzie to nawet sześć firm. Wybrane zostaną w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Wcześniej do pomocy w pracach nad piaskownicą Bank Litwy wybrał trzech dostawców usług, m.in. spółkę IBM Polska. W drugim etapie usługodawcy ci połączą siły z wybranymi fintechami, aby stworzyć platformę LBChain. Po drugie, w konsultacji z Bankiem Litwy stworzą "prototypy" blockchainowych produktów, które będą testowane na małych, fokusowych grupach konsumentów.
Przeczytajcie także: Blockchain w finansach to przyszłość, która nadejdzie
Trzeci etap rozwoju piaskownicy rozpocznie się we wrześniu. Wtedy projekty po poprawkach będą sprawdzone na większych grupach potencjalnych klientów. Zostanie też powiększona sama piaskownica i szanse skorzystania z niej dostaną też te fintechy, które nie załapały się do finału wcześniej.

Bank Litwy deklaruje, że młode firmy zajmujące się blockchainem, będą mogły dzięki temu "uzyskać wgląd w realia techniczne i wiedzę technologiczną, otrzymać informacje zwrotne z testów z realnymi użytkownikami i zdobyć wiedzę dotyczącą wymagań regulacyjnych dla proponowanych przez nich innowacji". Projekt finansowany jest przez Bank Litwy, litewski rząd oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies