Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom. Tworzy piaskownicę regulacyjną dla projektów w technologii blockchain

Tuż za granicą Polski może powstać wylęgarnia fintechów specjalizujących się w wykorzystaniu łańcucha bloków

W niedawnym raporcie Komitetu Bazylejskiego Polska znalazła się w gronie 15 krajów na świecie, które prowadzą aktywne działania wspierające rozwój branży fintech. Wszystko za sprawą Komisji Nadzoru Finansowego, która kilka tygodni temu uruchomiła Innovation Hub. Jego celem jest pomoc w uzyskaniu wymaganych licencji firmom, które chcą wprowadzać nowoczesne usługi finansowe.

Przeczytajcie także: To Wilno będzie drugim Londynem

Tymczasem choć Litwa w raporcie Komitetu Bazylejskiego wymieniona nie została, to właśnie ona ma przyciągać londyńskie fintechy obawiające się skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wszystko dlatego, że litewski nadzór potrafi przyznawać licencje o wiele szybciej niż KNF. Więcej o tym, dlaczego tak się dzieje, możecie przeczytać tutaj. Natomiast wiele wskazuje na to, że wkrótce rola Litwy w branży fintech jeszcze wzrośnie.

Jak pisze serwis Finextra, Bank Litwy właśnie ogłosił, że zaprasza do współpracy programistów zainteresowanych udziałem w rozwoju LBChain, czyli piaskownicy regulacyjnej dla firm tworzących usługi oparte o technologię blockchain. Cytowany przez serwis Finextra Marius Jurgilas z zarządu banku centralnego Litwy twierdzi, że będzie to jedno z pierwszy tego typu rozwiązań na świecie. Jak wynika z informacji serwisu, sąsiedzi już rozpoczęli realizację blockchainowej piaskownicy regulacyjnej i ogłosili przetarg na jej rozwój. Oczekuje się, że w fazę wdrożenia pilotażowego LBChain wejdzie latem tego roku.

Przeczytajcie także: Działania KNF w temacie fintechów zauważone

A to nie pierwsza inicjatywa Banku Litwy dotycząca łańcucha bloków. Niedawno Litwini zaprosili firmy z całego świata do pomocy przy zaprojektowaniu opartej o blockchain cyfrowej monety kolekcjonerskiej. Warto przypomnieć, że w tym samym czasie polski nadzór, w tym KNF i Narodowy Bank Polski, wciąż wzdrygają się na samą myśl o kryptowalutach i prowadzą kampanię informacyjną ostrzegającą przed niebezpieczeństwem związanym z inwestycjami w cyfrowe pieniądze.

Źródło: Finextra

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies