Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Innovation Hub KNF-u zauważony. Polska w gronie 15 krajów wspierających fintechy

Choć rozwiązanie wprowadzone przez KNF to jeszcze nie najbardziej pożądana piaskownica regulacyjna, to jednak zostało zauważone w opublikowanym właśnie raporcie Komitetu Bazylejskiego

Innovation Hub to projekt w ramach którego udzielana jest pomoc prawna firmom fintechowym starającym się o licencje na działalność na polskim rynku. Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła jego wdrożenie w styczniu bieżącego roku. Dzięki temu Polska znalazła się w gronie 15 krajów świata, które prowadzą politykę wspierającą działalność firm z branży fintech. W raporcie Komitetu Bazylejskiego, dotyczącego m.in. wpływu branży fintech na bankowość, Polska znalazła się w towarzystwie m.in. Wielkiej Brytanii, Japonii czy Singapuru.

Przeczytajcie także: Uber przenosi swoje biuro z Warszawy do Kijowa

Z raportu wynika jednak, że choć KNF wykonał pierwszy cenny krok, to są kraje, które w zakresie wsparcia fintechu zaszły już dalej. Kolejnym etapem jest budowa akceleratora, czyli programu pomagającego fintechom w przyspieszeniu rozwoju oraz sandboksu, czyli piaskownicy ułatwiającej testowanie innowacyjnych rozwiązań na tzw. żywym organizmie.

Raport Komitetu Bazylejskiego opisuje praktyki wprowadzone przez jego członków wobec fintechów. Ocenia także, w jaki sposób innowacje technologiczne w usługach finansowych lub same fintechy mogą wpływać na sektor bankowy i działalność organów nadzoru w najbliższym czasie i w perspektywie średniookresowej. Komitet zwraca uwagę, że chociaż branża bankowa przeszła wiele zmian i innowacji w przeszłości, to szybkie zastosowanie technologii stanowi nadal rosnące wyzwanie dla banków w prawie wszystkich rozważanych scenariuszach.

Przeczytajcie także: Nowy pomysł Idea Banku i Tax Care

Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego powstał w 1974 r. pod auspicjami Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Obecnie w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele banków centralnych oraz organów nadzoru finansowego z 27 państw świata. Stanowi on forum współpracy państw członkowskich w zakresie nadzoru bankowego. Komitet nie pełni jednak funkcji instytucji nadzorczej, a jego wytyczne nie stanowią obowiązujących norm prawnych

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies