Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Innovation Hub KNF-u zauważony. Polska w gronie 15 krajów wspierających fintechy

Choć rozwiązanie wprowadzone przez KNF to jeszcze nie najbardziej pożądana piaskownica regulacyjna, to jednak zostało zauważone w opublikowanym właśnie raporcie Komitetu Bazylejskiego

Innovation Hub to projekt w ramach którego udzielana jest pomoc prawna firmom fintechowym starającym się o licencje na działalność na polskim rynku. Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła jego wdrożenie w styczniu bieżącego roku. Dzięki temu Polska znalazła się w gronie 15 krajów świata, które prowadzą politykę wspierającą działalność firm z branży fintech. W raporcie Komitetu Bazylejskiego, dotyczącego m.in. wpływu branży fintech na bankowość, Polska znalazła się w towarzystwie m.in. Wielkiej Brytanii, Japonii czy Singapuru.

Przeczytajcie także: Uber przenosi swoje biuro z Warszawy do Kijowa

Z raportu wynika jednak, że choć KNF wykonał pierwszy cenny krok, to są kraje, które w zakresie wsparcia fintechu zaszły już dalej. Kolejnym etapem jest budowa akceleratora, czyli programu pomagającego fintechom w przyspieszeniu rozwoju oraz sandboksu, czyli piaskownicy ułatwiającej testowanie innowacyjnych rozwiązań na tzw. żywym organizmie.

Raport Komitetu Bazylejskiego opisuje praktyki wprowadzone przez jego członków wobec fintechów. Ocenia także, w jaki sposób innowacje technologiczne w usługach finansowych lub same fintechy mogą wpływać na sektor bankowy i działalność organów nadzoru w najbliższym czasie i w perspektywie średniookresowej. Komitet zwraca uwagę, że chociaż branża bankowa przeszła wiele zmian i innowacji w przeszłości, to szybkie zastosowanie technologii stanowi nadal rosnące wyzwanie dla banków w prawie wszystkich rozważanych scenariuszach.

Przeczytajcie także: Nowy pomysł Idea Banku i Tax Care

Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego powstał w 1974 r. pod auspicjami Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Obecnie w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele banków centralnych oraz organów nadzoru finansowego z 27 państw świata. Stanowi on forum współpracy państw członkowskich w zakresie nadzoru bankowego. Komitet nie pełni jednak funkcji instytucji nadzorczej, a jego wytyczne nie stanowią obowiązujących norm prawnych

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies