Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 2,7 mln Polaków ma Profil Zaufany. W ostatnich dniach przybyło ich ponad 90 tys.

Duży przyrost liczby użytkowników spowodowało uruchomienie możliwości wypełnienia i rozliczenia PIT przez urząd skarbowy

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, już w dniu, w którym ruszyło urzędowe rozliczenie PIT, czyli w piątek 15 lutego, Profil Zaufany założyły niemal 32 tysiące osób. W sumie z Profilu korzysta już 2 mln 743 tys. Polaków.
Przeczytajcie także: Kolejny bank oferuje zdalne zakładanie Profilu Zaufanego
Przypomnę, że w tym roku po raz pierwszy zeznanie podatkowe w formie elektronicznej (PIT-37 lub PIT-38) wypełnił za podatnika i udostępnił urząd skarbowy. Nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. Wypełniony dokument czeka na stronie www.podatki.gov.pl. Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, trzeba się zalogować. Można to zrobić m.in. właśnie przez Profil Zaufany i wiele osób wybrało tę opcję.
Zainteresowanie wypełnionymi PIT-ami było tak duże, że pierwszego dnia, w którym usługa była dostęna, padły przeciążone serwery skarbówki. Strona nie działała przez kilka godzin. Także w kolejnych dniach Polacy próbowali zajrzeć do swoich PIT-ów. W sobotę przybyło ponad 14 tys. nowych użytkowników Profilu, w niedzielę prawie 20 tys., a w poniedziałek niemal 26 tys. W ciągu czterech dni Profil założyło 92 tys. 608 osób. Można to zrobić za pośrednictwem kilku instytucji finansowych. Taką możliwość mają m.in. posiadacze kont w: PKO BP, Santanderze, Pekao, mBanku, ING Banku Śląskim, Millennium, Aliorze, T-Mobile Usługi Bankowe i na platformie Envelo.

Przeczytajcie także: Banki ostrzegają przed oszustwem "na Profil Zaufany"
Profil Zaufany wykorzystywany jest jako metoda weryfikacji tożsamości w: instytucjach publicznych, samorządach i urzędach gminy, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, urzędach skarbowych, urzędach stanu cywilnego. Można go też używać na stronach pue.zus.pl, biznes.gov.pl czy obywatel.gov.pl. Posiadając Profil Zaufany możecie bez wychodzenia z domu m.in. złożyć wniosek o dowód osobisty lub prawo jazdy, zarejestrować narodziny dziecka czy zgłosić spadek lub darowiznę. Możecie sprawdzić też na bieżąco statusy swoich spraw i wniosków, odebrać i wysłać urzędową korespondencję.
KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies