Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Urodzenie dziecka będziecie mogli zgłosić przez internet. Ustawa podpisana

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca bieżącego roku

Kancelaria Prezydenta poinformowała wczoraj o podpisaniu kilku ustaw. Jedną z nich jest nowelizacja ustawy o ewidencji ludności oraz Prawa o aktach stanu cywilnego, która wprowadza ułatwienia przy rejestracji narodzin dziecka. Dzięki nowym przepisom nie będzie trzeba w tym celu odwiedzać urzędu stanu cywilnego, tylko wszystkie formalności załatwić zdalnie przez internet z wykorzystaniem platformy ePUAP oraz Profilu Zaufanego.

Przeczytajcie także: Narodziny dziecka zgłosicie przez internet

Zgodnie z nowelizacją zgłoszenie narodzin drogą elektroniczną zawierać będzie m.in. oświadczenie o wyborze imienia lub imion dziecka. Po zarejestrowaniu zgłoszenia przez kierownika urzędu stanu cywilnego, do rodzica zostanie przesłany odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadanym numerze Pesel oraz zaświadczenie o zameldowaniu w postaci papierowej lub elektronicznej, w zależności od woli osoby zgłaszającej narodziny. Więcej na ten temat tutaj.

Przeczytajcie także: Za odpis aktu urodzenia zapłacicie online

Jak podano w komunikacie, podpisana wczoraj ustawa wprowadza także przepisy, zgodnie z którymi w akcie urodzenia dziecka znajdować się będą także numery Pesel jego rodziców. To w sposób jednoznaczny określać będzie relacje między daną osobą a jej rodzicami i uprości w przyszłości realizację drogą elektroniczną innych usług publicznych. Cała nowelizacja ustawy wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia, ale przepisy o rejestracji dzieci nieco później – od 1 czerwca bieżącego roku.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies