Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Za odpis aktu urodzenia można już płacić online. Niestety, nie każdy będzie mógł z tego skorzystać

Nowa funkcja znalazła się na platformie ePUAP minionej nocy

Z małym poślizgiem Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło na państwową platformę ePUAP nowy moduł płatności. Przypomnę, że dwa miesiące temu resort zapowiadał tę nowość na koniec listopada. Niewielkie opóźnienie można wybaczyć, bo nowa funkcja wreszcie daje nadzieję, że po takie dokumenty jak odpis aktu urodzenia nie trzeba będzie osobiście chodzić do urzędów czy na pocztę.

Przeczytajcie także: Śląski przedłuża promocję na HCE

Jak informuje w komunikacie prasowym rzecznik MC Karol Manys, na platformie ePUAP została już uruchomiona nowa wersja obsługi płatności. Dzięki niej za zamówione odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa można zapłacić za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Z komunikatu MC wynika, że od teraz cały proces ubiegania się o odpis z urzędu stanu cywilnego będzie możliwy do przeprowadzenia bez ruszania się z kanapy.

Żeby zamówić odpis dokumentu, należy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym i wypełnić elektroniczny formularz. Jeśli wniosek składa pełnomocnik, konieczne jest przesłanie upoważnienia w formie załącznika. Kolejnym krokiem jest wskazanie sposobu odbioru dokumentu (odbiór osobisty w USC, tradycyjna poczta lub przesyłka elektronicznej wersji dokumentu na skrzynkę ePUAP). Ostatni krok to uregulowanie płatności. Można to zrobić za pomocą bankowości internetowej. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danej instytucji. Prowizja z tytułu transakcji wynosi 0,59 zł.

Przeczytajcie także: Raiffeisen Polbank wprowadza cashback

Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego jest pierwszą usługą centralną, za którą można zapłacić w ten sposób. MC podaje w komunikacie, iż planuje stopniowo zintegrować moduł obsługi płatności online z kolejnymi usługami, które wymagają opłat. Warto jednak dodać, że aby móc zapłacić za dokument online, Wasz urząd będzie musiał najpierw złożyć wniosek o udostępnienie płatności. Urząd może zrobić to także online. Po za tym warto przypomnieć, że obsługą płatności na platformie ePUAP zajmie się KIR i oferowany przez niego system Paybynet. Dostęp do niego mają klienci większości banków na polskim rynku. Niestety, nie ma wśród nich jeszcze posiadaczy rachunków w BZ WBK i mBanku.

MC podało także, że dziś w nocy uzupełniło funkcjonalność aplikacji mObywatel o możliwość wykorzystania jej do kontaktów z firmami. W tym celu przedsiębiorcy powinni pobrać z marketu Google Play aplikację mWeryfikator. Apka pozwala sprawdzić, czy dane prezentowane przez klienta na smartfonie w aplikacji mObywatel zostały prawidłowo pobrane z rejestrów państwowych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies