Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chmura Krajowa. To wspólne przedsięwzięcie PKO i PFR, które ma być alternatywą takich dla usług takich jak Dropbox

Bank PKO i Polski Fundusz Rozwoju tworzą spółkę technologiczną, która będzie operatorem krajowej chmury obliczeniowej. Pilotażowe usługi ma zaoferować w I kw. przyszłego roku

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes PKO Zbigniew Jagiełło oraz szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ogłosili powołanie do życia firmy o nazwie Chmura Krajowa. Spółka będzie oferować przechowywanie i przetwarzanie danych na zamówienie przedsiębiorców oraz administracji publicznej. Usługi będą kierowane szczególnie do małych i średnich firm. Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że dziś są one oferowane głównie przez duże, zagraniczne korporacje. Uruchomienie zajmującej się tym polskiej spółki powinno zwiększyć konkurencję i obniżyć ceny.
Przeczytajcie także: Pomysł Idea Banku i Tax Care. Chcą stworzyć chmurę faktur
Według prognoz przedstawionych podczas konferencji prasowej do 2023 roku rynek usług chmurowych w Unii Europejskiej może mieć wartość 40 mld euro. W Polsce wyniesie 24 mld zł i będzie stanowić blisko 30 proc. wszystkich wydatków na usługi i oprogramowanie IT działających w Polsce firm. Obecnie odsetek polskich przedsiębiorstw wykorzystujących chmurę wynosi około 10 proc. a w najbardziej zaawansowanych krajach europejskich jest to powyżej 50 proc.
Przeczytajcie także: Chmury nad chmurą obliczeniową
Zdaniem Pawła Borysa początkowo udziałowcy zainwestują w Chmurę Krajową po 50 mln zł. Plany rozwojowe zakładają, że w I kw. przyszłego roku spółka zaoferuje pierwsze usługi wybranym strategicznym klientom. Natomiast w drugiej połowie 2019 roku r. usługi zostaną udostępnione szerszej grupie odbiorców, by w III kw. 2020 r. trafić do otwartej sprzedaży. PFR i PKO nie wykluczają, że w przyszłości spółka będąca właścicielem polskiej chmury byłaby notowana na GPW.
KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies