Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Portfele puchną Wam od gotówki. W obiegu jest ponad 2 mld banknotów o wartości prawie 207 mld zł. Nowe dane NBP

Na koniec ubiegłego kwartału, podobnie jak w poprzednich okresach, najwięcej było banknotów o nominale 100 zł. Przybywa też "pięćsetek"

Narodowy Bank Polski opublikował statystykę dotyczącą liczby i wartości banknotów i monet będących w obiegu. Dane pokazują, że gotówki na rynku szybko przybywa a na koniec września w obiegu było rekordowo dużo banknotów niemal wszystkich nominałów.

Przeczytajcie także: Polska najbezpieczniejszym rynkiem kartowym w Europie

Ze statystyk NBP wynika, że wciąż najrzadziej występującym banknotem na rynku jest ten o najwyższym, 500-złotowym nominale. Na koniec ubiegłego kwartału w obiegu było 12,3 mln sztuk "pięćsetek". Dla porównania w czerwcu bieżącego roku banknotów tych było 10,6 mln a we wrześniu ubiegłego roku – 5,3 mln.

Drugim najmniej popularnym banknotem jest ten o nominale 20 zł. W ubiegłym kwartale w Waszych portfelach i kasach instytucji powinno być 124,2 mln sztuk "dwudziestek" (wzrost z 124 mln w czerwcu). Z kolei "dziesiątek" było we wrześniu 168,4 mln sztuk i to jeden z dwóch nominałów, który w stosunku kwartalnym zanotował spadek popularności. W czerwcu dziesięciozłotówek było na rynku 168,6 mln sztuk.

Przeczytajcie także: 80 tys. terminali od Polski Bezgotówkowej

Tradycyjnie już najwięcej było "setek". We wrześniu – 1264,8 mln. To wzrost z 1253,3 mln w czerwcu. Liczba "dwusetek" wzrosła w tym czasie z 293,5 mln do 304 mln, a "pięćdziesiątek" spadła ze 186,1 mln do 185,5 ml. Ogólnie na rynku było we wrześniu 2059,1 mln banknotów o wartości 206,8 mld zł. Łączna wartość gotówki w obiegu (razem z monetami) wyniosła we wrześniu 211,6 mld zł. To poziomy rekordowe.

A wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy jednocześnie bardzo szybko rośnie popularność kart płatniczych oraz innych elektronicznych form transakcji bezgotówkowych. Wydaje mi się, że zjawisko to należy tłumaczyć wysoką dynamiką wzrostu gospodarczego, w wyniku czego przedsiębiorcy i konsumenci mają coraz więcej oszczędności nie tylko w formie elektronicznej.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies