Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy coraz bardziej bezgotówkowi. 60 proc. woli płacić kartą lub telefonem

Jak wynika z najnowszego badania "Postawy Polaków wobec form płatności", tylko 31 proc. pytanych Polaków preferuje płacenie gotówką, 9 proc. jest niezdecydowanych. Odsetek osób "bezgotówkowych" wzrósł, bo w poprzednim raporcie było ich 56 proc.

Osoby, które wolą płatności bezgotówkowe, najczęściej tłumaczą, że tak jest "wygodnie i łatwo". Tak wyjaśnia swoje preferencje 65 proc. płacących telefonem, 60 proc. używających karty i 55 proc. wybierających Blika. Jeśli ktoś płaci gotówką, to według badania jako główny powód podaje argument "bo nie da się zapłacić inaczej".
Przeczytajcie także: "Mapa Polski bezgotówkowej"
Siłę bezgotówkowych przyzwyczajeń Polaków pokazuje jeden z bardziej zaskakujących dla mnie i dla autorów wniosków płynących z wyników badania. Dla 78 proc. ankietowanych przy wyborze domu lub mieszkania ważnym czynnikiem byłaby możliwości płacenia kartą lub telefonem w pobliskich sklepach. Mniej ważna o kilka punktów procentowych była przy tej okazji odległość od miejsca zamieszkania przyjaciół, czy rodziny.

Z badania wynika też, że osoby faworyzujące transakcje bezgotówkowe – wbrew potocznym opiniom – wcale nie są skłonne do pochopnych zakupów i łatwiejszego wydawania pieniędzy. Starają się bowiem kontrolować wydatki i racjonalnie zarządzać swoimi finansami. Okazuje się, że bardziej skłonni do impulsywnych wydatków i swobodniejszego gospodarowania groszem są ci, którzy czują gotówkę w kieszeni.

Przeczytajcie także: W polskim e-commerce nadal królują gotówka i pay by linki

Obrót bezgotówkowy jednak jeszcze nie wygrał i wciąż są obszary, w których "gotówka rządzi". 78 proc. badanych wybiera kopertę z banknotami jako tradycyjny prezent ślubny, 57 proc. płaci w ten sposób fachowcom za domowe remonty czy naprawy, 38 proc. kupuje za gotówkę bilety transportu publicznego lub prywatnego. Nadal też monety i banknoty dominują przy transakcjach o małej wartości do 10 zł, używa ich ponad połowa (52 proc.) pytanych. Przy większych zakupach odsetek płacących bezgotówkowo wyraźnie rośnie.
Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2018 r., przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService. Objęło 1000 osób w wieku 18 – 65 lat.
KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies