Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ciekawe badanie na zlecenie Millennium: nie jesteście gotowi na całkowitą rezygnację z gotówki

Cenicie sobie jednak zalety nowoczesnych instrumentów płatniczych

"Finanse przyszłości" to sondaż przeprowadzony na zlecenie banku Millennium. Bank zapytał respondentów, czy ich zdaniem gotówka wyjdzie kiedyś z użycia. Na tak postawione pytanie 38 proc. Polaków odpowiedziało, że nie stanie się to nigdy, a 17 proc. – że może, ale nie wcześniej niż za 20 lat. Tylko 1,5 proc. respondentów jest zdania, że banknoty i monety znikną w ciągu pięciu najbliższych lat. Najczęściej, co wydaje się naturalne, przekonani o tym, że gotówka nigdy nie wyjdzie z obiegu są osoby starsze.

Przeczytajcie także: Auchan wprowadza aplikację do płatności mobilnych

Badanie "Finanse przyszłości" pokazuje także, jak mocno przyzwyczajeni już jesteście do korzystania z kart płatniczych. Jest to najchętniej wybierany instrument płatniczy przez Polaków – wskazuje tak 50 proc. ankietowanych. Mniej więcej taka sama część rodaków jest zdania, że plastikowy pieniądz pozostanie ich ulubionym instrumentem płatniczym także za dziesięć lat. Natomiast gotówkę najchętniej wybiera dziś mniej więcej co piąta osoba. Za dziesięć lat udział jej zwolenników ma spaść do 13 proc.

Przeczytajcie także: Przygotujcie się na ewolucję pay by linków

Wśród ulubionych instrumentów płatniczych na razie dość słabo stoją płatności telefonem, takie jak HCE czy Google Pay. Obecnie wskazuje na nie niecałe 13 proc. respondentów, a w ciągu 10 lat ich udział ma wzrosnąć do ok. 16 proc. Wtedy też płatności mobilne mają stać się popularniejsze niż transakcje przy udziale banknotów i monet.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies