Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przygotujcie się na ewolucję pay by linków. Banki wprowadzają alternatywny do SMS-ów sposób autoryzacji przelewów w e-commerce

Kolejne instytucje oferują możliwość zatwierdzania pay by linków kodami Blik

Przelewy pay by link to najczęściej wykorzystywany przez Polaków bezgotówkowy instrument do płatności za zakupy internetowe. Z różnych badań wynika, że kilkadziesiąt procent transakcji bezgotówkowych w e-commerce odbywa się właśnie za pośrednictwem pay by linków. Jednak w dobie rosnącego znaczenia tzw. user experience, czyli wygody korzystania z instrumentów płatniczych, przelewy zaczynają przegrywać z nowymi rozwiązaniami kartowymi (Checkout, Masterpass), portfelowymi (Google Pay) i z Blikiem. Czy to oznacza, że pay by linki znikną?

Chciałby tego prezes zarządzającego Blikiem Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz. – Pay by linki wymagają logowania się na konto bankowe, co na ekranach urządzeń mobilnych jest niewygodne. W przypadku Blika takich problemów nie ma, zwłaszcza w usłudze one click – powiedział szef PSP podczas odbywającego się w tym tygodniu kongresu zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Dodał, że banki oferujące Blika podjęły już strategiczną decyzję, by zastąpić pay by linki właśnie nim.

Przeczytajcie także: Inteligo wstrzymało sprzedaż kart kredytowych

Zapytane o to przeze mnie biura prasowe blikowych banków nie chciały wypowiadać się na ten temat. Na ogłoszenie zastąpienia pay by linków Blikiem trzeba pewnie więc jeszcze poczekać. Natomiast w międzyczasie warto zwrócić uwagę na inny proces, który już trwa, a mianowicie użycie Blika do autoryzacji przelewów w e-commerce zamiast tradycyjnych haseł jednorazowych z SMS.

Jak pewnie wiecie, w procesie płatności przy wykorzystaniu pay by linka jesteście proszeni o wybór swojego banku, a następnie musicie się zalogować na rachunek, gdzie widzicie już wypełniony przelew, który należy autoryzować hasłem jednorazowym. Proces ten można uprościć poprzez zastąpienie hasła jednorazowego kodem Blik. Jako pierwszy taki sposób autoryzacji pay by linków wprowadził PKO BP, co spotkało się z pozytywnym przyjęciem przez klientów. W jego ślady poszły inne banki, czyli ING i Getin, a kolejne cztery zamierzają to zrobić.

Przeczytajcie także: W aplikacji Revolut wkrótce automatyczne oszczędzanie

Wśród nich jest np. mBank. Nowa usługa ma się tu pojawić w ciągu najbliższego miesiąca. Pod koniec kwietnia autoryzację pay by linków Blikiem ma wprowadzić także Alior, jednak udostępnienie usługi klientom T-Mobile Usługi Bankowe na razie nie jest planowane. Prowadzenie zaawansowanych prac nad udostępnieniem nowej funkcji deklarują także BZ WBK i Millennium. Na razie banki nie zamierzają jednocześnie rezygnować z autoryzacji pay by linków hasłami jednorazowymi. Niewykluczone jednak, że stanie się tak w przyszłości, bo potwierdzanie ich Blikiem jest tańsze i bezpieczniejsze.


KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies