Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sześć polskich fintechów zagrożonych utratą licencji. Spółki nie złożyły tzw. dokumentów reautoryzacyjnych

Termin złożenia odpowiednich wniosków minął 20 września

Z informacji uzyskanych w biurze prasowym Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że wnioski w sprawie reautoryzacji złożyły dotychczas 34 firmy licencjonowane jako krajowe instytucje płatnicze. Odpowiednie dokumenty nie wpłynęły od siedmiu zobowiązanych do ich złożenia spółek. Przy czym biuro prasowe KNF podkreśla, że w przypadku jednej z nich nadzór zna przyczynę niezłożenia dokumentów. Może to sugerować, że spodziewa się, że jej wniosek wkrótce trafi do KNF.

Przeczytajcie także: KNF opublikował komunikat w sprawie reautoryzacji

Reautoryzacja to proces jakiemu podlegają firmy, które przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych dostosowującej ją do dyrektywy PSD II działały w charakterze krajowych instytucji płatniczych. Z grubsza polega na wykazaniu, że dana spółka spełnia wymogi nowego unijnego prawa. Jak mówią specjaliści, reautoryzacja to formalność, ale trzeba jej dopełnić. Termin złożenia odpowiednich dokumentów minął 20 września.

Z informacji przekazanych przez biuro prasowe KNF wynika, że z punktu widzenia dochowania tego terminu istotna jest data nadania korespondencji, a nie jej doręczenia do KNF. – Ustawa nie wprowadza sankcji za niedochowanie terminu, choć należy wskazać, że konsekwencje związane z nieprzekazaniem lub zbyt późnym przekazaniem informacji mogą być dla podmiotów bardzo poważne (łącznie z utratą licencji) – pisze rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.

Przeczytajcie także: Jak pogodzić rozwój fintechu z bezpieczeństwem klientów?

Stąd mój wniosek, że jeden z fintechów wysłał już dokumenty do KNF, ale ten jeszcze ich nie dostał. Barszczewski zaznaczył w odpowiedzi na moje pytania o wyniki reautryzacji, że nadzór podjął działania w celu wyjaśnienia przyczyn braku odpowiednich dokumentów od pozostałych sześciu spółek. – W zależności od uzyskanych wyjaśnień będziemy rozważać dalsze działania – napisał rzecznik KNF. Zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej to podstawowa licencja, na bazie której funkcjonują w Polsce fintechy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: FINTECHY, KNF

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies