Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF uruchomił rejestr małych instytucji płatniczych. Pierwsze cztery firmy już są na liście

Licencja MIP to nowość, wprowadzona ostatnią nowelizacją ustawy o usługach płatniczych

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego pojawił się dziś rejestr małych instytucji płatniczych. Na liście znalazły się pierwsze cztery podmioty. Są to firmy: Genzet i Zpay z Warszawy, 12M z Krakowa oraz Anda ze Świdnicy. W zakres świadczonych przed te podmioty usług wchodzą głównie przekazy i przelewy oraz przyjmowanie wpłat gotówkowych. Genzet chce także wydawać instrumenty płatnicze.

Przeczytajcie także: Piaskownica regulacyjna wymaga zmian w prawie

Zezwolenie na działanie w charakterze małej instytucji płatniczej wprowadzono przy okazji nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, dostosowującej ją do dyrektywy PSD II. W odróżnieniu od licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej zdobycie zezwolenia na działanie w charakterze MIP ma być proste. Ale są też minusy. Obrót firmy działającej jako MIP nie może przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie a podmiot taki może świadczyć usługi tylko na terenie Polski.

Przeczytajcie także: Pięć fintechów nagrodzonych w Nowym Jorku

Kilka dni temu Artur Granicki, szef departamentu innowacji finansowych w KNF mówił, że nadzór będzie chciał w sposób szczególny promować wśród fintechów licencję MIP. Zamierza na przykład w najbliższym czasie przygotować tzw. checklistę z najważniejszymi wymogami stawianymi firmom ubiegającym się o zezwolenie MIP. Licencja taka będzie też być może wykorzystywana przez fintechy podczas testów nowych usług w tzw. piaskownicy regulacyjnej, jaką KNF chce w najbliższym czasie uruchomić.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies