Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Regulowana rewolucja. Jak pogodzić fintechową dynamikę innowacji z bezpieczeństwem konsumentów?

Szybko, tanio i nowocześnie z jednej strony, bezpiecznie z drugiej. To idealny obraz fintechu, ale uzyskanie balansu regulacyjnego między dbałością o bezpieczeństwo a wolnością rozwoju nie jest proste

Fintechy dają nowe możliwości w obszarze finansów, zmieniają sektor oferując innowacyjne modele biznesowe i usługi, jakich dotąd próżno było szukać na rynku. – Sektor fintech wprowadza zupełnie nowe rozwiązania, które często nie mają definicji lub odpowiednich zapisów w prawie. Przykładem takiego rozwiązania jest m.in. blockchain i związane z nim możliwości jak koncepcja tokenizacji aktywów finansowych – mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor biura innowacji w PKO BP. Dodaje, że z konceptem tym wiąże się wiele szans, ale i zagrożeń spowodowanych między innymi brakiem jasnego stanowiska np. co do charakteru tokenizowanego instrumentu.

Przeczytajcie także: KNF uruchomił rejestr małych instytucji płatniczych

Jak więc sensownie regulować fintech? Zdaniem Krzysztofa Słotwińskiego, dyrektora departamentu bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania w BGŻ BNP Paribas, kluczowe jest takie skonstruowanie przepisów chroniących klientów fintechów, by nie tworzyć nadmiernych obciążeń uniemożliwiających innowacyjnym podmiotom rozwijanie produktów. – Dobrym pomysłem jest np. piaskownica regulacyjna, która umożliwia testowanie usług bez konieczności ubiegania się o skomplikowane i drogie licencje. Ich późniejsze zdobycie przez fintech, któremu udało się przejść przez piaskownicę, powinno być łatwiejsze – zauważa.

Polski regulator pracuje nad wdrożeniem mechanizmów, które mają ułatwiać rozwój nowoczesnych usług finansowych. Do takich działań można zaliczyć np. starania o uruchomienie wspomnianej wyżej piaskownicy regulacyjnej oraz rozpoczęcie udzielania licencji tzw. małym instytucjom płatniczym. Zdobycie takiego zezwolenia z założenia ma być o wiele prostsze niż do niedawna podstawowej licencji, o jaką ubiegały się fintechy, a więc zezwolenia na działanie w charakterze tzw. dużej krajowej instytucji płatniczej.

Z drugiej strony Komisja Nadzoru Finansowego nie może zapominać o zagrożeniach zwłaszcza, że polscy klienci korzystają z niektórych usług fintechów z prawdziwym entuzjazmem, co może prowadzić do uśpienia ich czujności. KNF musi więc interweniować w sytuacjach, gdy perypetie fintechów mogą nieść zagrożenie i kłopoty dla ich klientów. Przykładem takich interwencji z ostatnich tygodni czy miesięcy może być cofnięcie licencji instytucji płatniczej jednemu z internetowych kantorów wymiany walut czy umieszczenie na liście tzw. publicznych ostrzeżeń integratora płatności internetowych, który miał sprzeniewierzyć się ustawie o usługach płatniczych.

Przeczytajcie także: Piaskownica KNF-u wymaga zmian w prawie

Jak zwykle w takich sytuacjach punkt widzenia w dużej mierze zależy od punktu siedzenia. Innowacyjni przedsiębiorcy chcieliby więcej swobody i mniej docisku regulacyjnej śruby. Urzędnicy z kolei wskazują na niebezpieczeństwa i konieczność kontroli rozwijającej się branży. Wbrew pozorom może to być dla niej korzystne, bo jeśli któryś z fintechów narazi klientów na straty, to to co najważniejsze w usługach finansowych, czyli zaufanie konsumentów, stracić może cały fintechowy sektor.

Tymczasem kwestia równoważenia bezpieczeństwa konsumentów z innowacyjnością na rynku finansowym będzie przewodnim tematem jednej ze ścieżek tematycznych zbliżającego się wydarzenia Impact fintech’18, które odbędzie się w dniach 28-29 listopada w Łodzi w Wytwórni i DoubleTree by Hilton. Więcej informacji na jego temat znajdziecie na stronie internetowej dostępnej tutaj.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: IMPACT, KNF, FINTECH

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies