Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już możecie zainstalować aplikację mObywatel. Ale na razie to tylko mało przydatny gadżet

W Google Play znajdziecie już apkę przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wkrótce ma też powstać wersja na urządzenia z systemem iOS

Szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska napisała przed chwilą na Twitterze, że w markecie Google Play znajduje się już aplikacja mObywatel, która jutro formalnie ma zostać zaprezentowana podczas konferencji prasowej. Sprawdziłem i rzeczywiście jest. Może ją pobrać każdy, kto dysponuje smartfonem z systemem Android w wersji co najmniej 6.0.

Przeczytajcie także: Już możecie pobrać nową aplikację BGŻ BNP Paribas

Niestety, na razie aplikacja nie przyda się Wam zbyt często, bo jej funkcjonalność jest mocno ograniczona. Z wielu elementów, które docelowo ma posiadać, zawiera tylko mTożsamość. To oznacza, że dzięki niej bez konieczności posiadania plastikowego dowodu osobistego będziecie mieli dostęp do jego wizualizacji zawierającej serię i numer, datę ważności, organ wydający itd. Ale zrobić z tym wiele się nie da. W kontaktach z urzędnikami, bankiem czy policją podczas kontroli drogowej wciąż potrzebny będzie plastik.

Zmienić się to ma w przyszłości. Resort cyfryzacji planuje scalić projekt mObywatel z projektem mDokumenty testowanym od kilku miesięcy w paru miejscowościach w Polsce. Przypomnę, że mDokumenty pozwalają na dostęp do danych zgromadzonych w państwowych rejestrach za pośrednictwem starszych telefonów i z wykorzystaniem wiadomości SMS. Po scaleniu obu projektów w apce mObywatel znajdziecie nie tylko dowód osobisty ale także prawo jazdy czy legitymację studencką.

Przeczytajcie także: Logowanie odciskiem w BZ WBK także na Androidzie

Na razie więc mObywatel to tylko gadżet, który pozwoli Wam przesłać swoje dane innemu użytkownikowi aplikacji w razie np. stłuczki drogowej. W dodatku widzę mankamenty w wygodzie korzystania z niej. Aby ją aktywować, trzeba mieć Profil Zaufany i ważny dowód osobisty. To rozumiem. Nie rozumiem jednak dlaczego podczas procesu instalacji apki na telefonie dwa razy musiałem podawać login i hasło do banku, w którym aktywowałem Profil Zaufany. Poza tym logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem hasła alfanumerycznego. Zakładam, że to ze względów bezpieczeństwa, ale przyznacie, że to niewygodne i wykorzystanie biometrii odcisku palca byłoby w tym wypadku na miejscu.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies