Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W czterech miastach ruszył pilotaż mDokumentów. Ale bez plastikowych dowodów z domu nie wychodźcie

Możecie sami sprawdzić, jak działa nowy system weryfikacji tożsamości, jeśli odwiedzicie jeden z urzędów miejskich w Ełku, Koszalinie, Łodzi oraz Nowym Wiśniczu

O tym, że od dzisiaj w urzędach miejskich Ełku i Koszalina będzie można sprawdzić, jak działa nowy sposób identyfikacji obywateli, pisałem dwa tygodnie temu w tym tekście. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji, testy właśnie uruchomiono, a do wymienionych wyżej miast dołączyły Łódź i Nowy Wiśnicz.

Testy polegają na tym, że w jednym z czterech urzędów miejskich, po wcześniejszym zarejestrowaniu się w pilotażu, możecie podać swój numer telefonu lub Pesel i na tej podstawie zostaniecie zidentyfikowani. Urzędnik wprowadzi numer do komputera, a na Wasz telefon trafi SMS z kodem weryfikacyjnym. Gdy go podacie, obsługująca Was osoba zobaczy na ekranie Wasze dane i zdjęcie.

Przeczytajcie także: Profil Zaufany w Pekao jeszcze przed wakacjami

Resort cyfryzacji w pilotażu chce sprawdzić, jak proponowane przez niego rozwiązanie jest oceniane i czy zyska akceptację obywateli. Zastanawiam się, czy plan ten się powiedzie. Dlaczego? System testowany jest w bardzo okrojonej wersji - nowego sposobu identyfikacji nie będzie na razie używała policja. Co więcej, ponieważ nie przyjęto jeszcze odpowiednich przepisów, nawet jeśli zechcecie się wylegitymować "po nowemu", to na koniec i tak musicie pokazać plastikowy dowód, czyli urzędnik zrobi to "po staremu".

Jest to więc według mnie trochę sztuka dla sztuki. Być może jednak znajdą się entuzjaści gotowi spędzić kilka dodatkowych chwil z urzędnikiem, by podzielić się potem z ministerstwem opinią na temat testowanego rozwiązania. Pierwsi się znaleźli. Jak podał rzecznik resortu Karol Manys na Twitterze, w ciągu pierwszej godziny od startu pilotażu zapisało się do niego ponad 100 osób.

Przeczytajcie także: Punkty karne sprawdzicie bez wychodzenia z domu

Resort obiecuje, że z czasem mDokumenty będą działać w całym kraju, a oprócz dowodu osobistego w ten sam sposób będą prezentowane dane z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu czy ubezpieczenia OC. Kolejne dokumenty np. legitymacje studenckie, mają być udostępnione w specjalnej aplikacji.

Kiedy będziecie mogli z tego wszystkiego skorzystać? W informacji prasowej rozesłanej po dzisiejszej konferencji dotyczącej startu pilotażu napisano, że "obecnie trudno powiedzieć, kiedy rozwiązanie zostanie wprowadzone w całej Polsce – potrzebne są do tego zmiany prawne. Prace nad nimi już trwają". Natomiast w listopadzie ubiegłego roku, zapowiadano, że system będzie działać z końcem czerwca 2017 r.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies