Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP na temat cen usług bankowych: w 2022 r. wysokość opłat i prowizji stanęła w miejscu

Wg opublikowanego właśnie raportu, w ubiegłym roku za większość usług bankowych płaciliśmy tyle samo co w 2021 r.

Narodowy Bank Polski opublikował Analizę opłat i prowizji związanych z korzystaniem z rachunku płatniczego w Polsce. Zawiera ona dane na temat cen podstawowych usług płatniczych, jakie obowiązywały na koniec 2022 r. w cennikach instytucji objętych badaniem. W raporcie uwzględniono dane dotyczące 39 banków, w tym 20 banków spółdzielczych, oraz dwóch SKOK-ów.

Przeczytajcie także: mBank dołącza do Visa Mobile

Jak wynika z raportu, w porównaniu do 2021 r. podstawowe opłaty i prowizje zmieniły się w bardzo niewielkim stopniu. W ofertach dla klientów indywidualnych minimalne i maksymalne opłaty za prowadzenie rachunku płatniczego utrzymały się na tym samym poziomie co rok wcześniej i wynosiły 0-22 zł w przypadku oferty standardowej, 0-220 zł w ofercie bankowości osobistej i 0-440 zł w przypadku bankowości prywatnej.

Jeśli chodzi o oferty standardowe, to bank centralny przeanalizował ich 66. W tej grupie odnotowano jeden przypadek obniżenia opłaty za prowadzenie rachunku płatniczego i jeden przypadek jej podwyższenia. W 56 proc. ofert opłata za prowadzenie rachunku mieściła się w przedziale od 0 do 5 zł, w przypadku 35 proc. naliczano od 5 do 10 zł miesięcznie, a w cenniku 9 proc. ofert opłata ta wynosi ponad 10 zł (w zestawieniu wzięto pod uwagę podstawowy wariant cenowy, bez uwzględnienia warunków zwalniających z ponoszenia opłaty, które część dostawców zawiera w swojej taryfie).

Na korzyść klientów zmienił się z kolei przedział opłat za obsługę karty debetowej. Jeszcze rok wcześniej maksymalna opłata wynosiła 19,8 zł, a na koniec 2022 r. było to 12 zł. W przypadku 9 proc. ofert korzystanie z karty było bezwarunkowo bezkosztowe, w kolejnych 53 proc. ofert przewidziano możliwość zniesienia opłat, jeśli użytkownik spełnił odpowiednie warunki (np. wykazał się odpowiednią aktywnością przy korzystaniu z karty).

Przeczytajcie także: mPay chce znów wydawać karty

NBP przeanalizował także oferty rachunków dla mikroprzedsiębiorstw – 91 ofert rachunków bieżących oraz 84 oferty rachunków pomocniczych. Również w tym przypadku przedział opłat za prowadzenie kont nie zmienił się w stosunku do danych z 2021 r. i wynosił od 0 do 150 zł dla rachunków podstawowych (przy czym jeden dostawca podniósł opłatę), a 0 do 80 zł dla rachunków pomocniczych (również odnotowano wzrost cen u jednego dostawcy). W grudniu 2022 r. przedział opłat za obsługę karty debetowej do rachunku bieżącego był taki sam jak na koniec 2021 r. – od 0 do 10 zł. Odnotowano natomiast zmiany w cennikach pięciu ofert od dwóch dostawców – we wszystkich przypadkach były to podwyżki. W większości ofert przewidziano warunki uprawniające do zniesienia lub obniżenia opłaty za kartę.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies