Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ceny usług bankowych. NBP zmierzył, o ile wzrosły w ciągu minionego roku

Bank centralny przeanalizował oferty 42 dostawców rachunków płatniczych, w tym banków komercyjnych, spółdzielczych oraz SKOK-ów

Na stronie Narodowego Banku Polskiego możecie znaleźć raport na temat cen podstawowych usług płatniczych, oferowanych w ubiegłym roku, oraz ich porównania z rokiem 2020. Bank centralny zmienił sposób prezentacji danych i zrezygnował z praktykowanej wcześniej publikacji średnich poziomów cen. Mimo to z przekazanych informacji wynika, że prowadzenie rachunków oraz korzystanie z kart płatniczych w ubiegłym roku podrożało względem stawek z 2020 r.

Przeczytajcie także: Credit Agricole podnosi opłaty i prowizje

I tak NBP podał, że opłata za prowadzenie rachunku bieżącego mieściła się w przedziale między 0 a 22 zł. Ponad 51 proc. mieściła się w przedziale między 0 a 5 zł (spadek o ok. 3 proc.), a 36 proc. w przedziale między 6 a 10 zł. Tu odnotowano wzrost udziału o ponad 7 pkt. proc. Udział ofert z ceną powyżej 10 zł wyniósł 12,5 proc., co oznacza spadek o ponad 4 pkt. proc. Na te wyniki wpływ miały podwyżki opłat dotyczące 12 analizowanych ofert.

Jeżeli chodzi o opłaty za korzystanie z kart debetowych wydawanych do standardowej oferty, to mieściły się one w przedziale między 0 a 19,8 zł. Bank centralny pisze, że to spory wzrost, bo rok wcześniej kształtowały się one na poziomie nie wyższym niż 10 zł. Dodatkowo o 5 pkt. proc., a więc do 21,1 proc., wzrósł udział ofert, gdzie opłata za kartę jest bezwarunkowa (a więc nie można jej uniknąć, np. wykazując się odpowiednią aktywnością w korzystaniu z plastiku). 10 wydawców kart, analizowanych przez NBP, dokonało zmiany swojego cennika, a wszystkie z nich to podwyżki.

Przeczytajcie także: mBank przypomina o zapowiedzianych podwyżkach

Bank centralny przeanalizował także 94 oferty rachunków dla mikroprzedsiębiorstw. Tu ceny mieszczą się w przedziale między 0 a 150 zł, czyli tak samo jak rok wcześniej. Odnotowano jednak 7 zmian cennika i wszystkie były niekorzystne dla klientów. Korzystanie z karty debetowej kosztowało mikroprzedsiębiorców nie więcej niż 10 zł. W 9 przypadkach było jednak droższe niż w 2020 r. Tylko jedna instytucja obniżyła opłatę za korzystanie z karty.

NBP przeanalizował oferty 42 instytucji, w tym banków komercyjnych takich jak m.in. Alior, Millennium, Pekao, BNP Paribas, ING, mBank, PKO czy Santander, ponad 21 banków spółdzielczych oraz dwóch spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies