Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już oficjalnie: Param kupuje Twisto. Nowy właściciel ma apetyt na europejską ekspansję, rozpoczynającą się w Polsce i Czechach

Param to spółka, która szczyci się statusem najcenniejszego tureckiego fintechu

Turecki fintech Param poinformował o przejęciu Twisto. Tym samym doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia doniesień, z którymi czytelnicy cashless.pl mogli się zapoznać jako pierwsi już w połowie czerwca. W opublikowanym dziś w nocy komunikacie turecka spółka pochwaliła się akwizycją, która ma jej umożliwić wejście na rynek europejski. Transakcja została zatwierdzona przez Narodowy Bank Czeski.

Przeczytajcie także: Turcy w radzie nadzorczej polskiego Twisto

Param kupuje Twisto od australijskiego potentata rynku płatności odroczonych, czyli Zip. W informacji o przejęciu strony nie ujawniły kwoty transakcji. Natomiast z wcześniejszych ustaleń czeskich mediów wynika, że Turcy mieli zapłacić 20 mln dolarów australijskich, co dla Zip oznacza zamknięcie czeskiej inwestycji z wielką stratą – w 2021 r. Twisto miało kosztować Australijczyków 140 mln dolarów australijskich.

Turecki podmiot uznawany jest za najcenniejszy fintech na tamtejszym rynku i może się poszczyć statusem pierwszej instytucji pieniądza elektronicznego w swoim kraju. W portfolio usług oferowanych przez Param znaleźć można rozwiązania płatnicze online i offline, usługi otwartej bankowości, cyfrowe portfele, karty płatnicze, programy lojalnościowe, usługi pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw pod marką Kredim, a także własne rozwiązanie BNPL (buy now, pay later, z ang. kup teraz, zapłać później).

Przeczytajcie także: Adam Miziołek odszedł z Twisto

Turcy już wcześniej mieli plany ekspansji europejskiej. Uzyskali nawet licencję electronic money institution na rynku brytyjskim, gdzie obecnie umożliwiają klientom wysyłanie przelewów krajowych i międzynarodowych. Dalszą ścieżkę rozwoju na Starym Kontynencie, którą zamknął przed nimi Brexit, na nowo otwiera akwizycja Twisto. Jak deklaruje Param, poszerzanie zasięgu w Europie rozpocznie się od głównych rynków Twisto, czyli Czech i Polski, a kolejnymi nowymi krajami będą Niemcy i Holandia, a także Francja, Włochy, Hiszpania i Rumunia.

W informacji prasowej dotyczącej przejęcia zapewniono, że akwizycja nie wpłynie na operacje Twisto, istniejące partnerstwa ani na zespół zarządzający. W serwisie cashless.pl mogliście natomiast przeczytać, że Turcy już dołączyli do rad nadzorczych zarówno czeskiej, jak i polskiej spółki Twisto. W tej ostatniej zaś ze stanowiska country managera ustąpił Adam Miziołek.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies