Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Potwierdzają się informacje cashless.pl. Twisto kupione przez turecki fintech Param

O tym, że znany w Polsce operator płatności odroczonych trafi w ręce tureckiego fintechu, świadczą nazwiska osób, które znalazły się w radzie nadzorczej Twisto

To jeszcze nie jest informacja oficjalna, bo ani Twisto, ani jego dotychczasowy właściciel, czyli australijski Zip, ani nowy inwestor, czyli turecki Param, nie chcą komentować tych doniesień. Wygląda jednak na to, że news, o którym w serwisie cashless.pl pisaliśmy w połowie czerwca, potwierdza się. Serwis Czechcrunch podał informację, że nowego inwestora Twisto zdradzają nazwiska osób, które trafiły do rady nadzorczej tej spółki.

Przeczytajcie także: Zip sprzedał Twisto inwestorom z Turcji

– Współzałożyciele Param Group Ermin Can Yilmaz i Mustafa Serhan Yilmaz oraz Serkan Aziz Oral, który jest dyrektorem wykonawczym spółki i członkiem rady dyrektorów, zostali nowymi członkami trzyosobowej rady nadzorczej Twisto – podał Czechcrunch. Serwis dodał, że warunki transakcji, która czeka teraz na zatwierdzenie przez organy regulacyjne, zostały już uzgodnione. Turcy mają zapłacić za przejęcie kontroli nad Twisto 20 mln dolarów australijskich, co dla Zip oznacza zamknięcie czeskiej inwestycji z wielką stratą (Australijczycy mieli wcześniej zainwestować w udziały Twisto prawie 150 mln dolarów).

Twisto to fintech specjalizujący się w płatnościach odroczonych. Dzięki tego rodzaju usłudze można zamówić produkt, najczęściej w sklepie internetowym, i zapłacić za niego po pewnym czasie, zwykle po 30 dniach, zazwyczaj bez konieczności ponoszenia z tego tytułu żadnych kosztów. Z tym, że właściciel sklepu internetowego płatność otrzymuje od razu i natychmiast może przystąpić do realizacji zamówienia. Usługa tego rodzaju cieszy się coraz większą popularnością nie tylko na polskim rynku. Są jednak problemy z jej modelem biznesowym, bo za darmowy kredyt, który w warunkach wysokich stóp procentowych wcale nie jest tani, ktoś musi zapłacić.

Przeczytajcie także: PayAppka będzie miała nowego operatora

Twisto działa na polskim rynku od kilku lat. W przeszłości fintech ten wśród inwestorów miał m.in. bank ING. Jednak w 2021 r. czeska spółka przeszła w ręce Zip, australijskiego potentata rynku BNPL (z ang. buy now, pay later czyli płatności odroczone). Ten jednak w wyniku zbiegu różnych okoliczności zdecydował pozbyć się swoich europejskich aktywów, w tym Twisto, o czym poinformował w lutym bieżącego roku. Więcej o tym w tekście Niepewna przyszłość Twisto. Australijski właściciel fintechu chce się pozbyć większości swoich zagranicznych aktywów. Z informacji uzyskanych przez cashless.pl wynika, że już wtedy Zip prowadził rozmowy z tureckim inwestorem na temat sprzedaży Twisto.

Jeśli zaś chodzi o Param, to więcej na temat tego podmiotu pisze serwis money.pl. Param rozwija się głównie poprzez przejęcia firm płatniczych za pieniądze swoich inwestorów, wśród których jest m.in. turecki fundusz venture capital Revo. Spółkę Param finansowo wsparł też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i to nie małą kwotą, bo 217 mln dolarów. Turcy mieli też już w przeszłości plany ekspansji w Europie i w tym celu założyli swój oddział w Wielkiej Brytanii, w której działa do dziś. Plany zdobycia kontynentu za pośrednictwem brytyjskiej dywizji pokrzyżował jednak brexit.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies