Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska spółka Twisto już w rękach Turków

Przejęcie fintechu przez turecką firmę Param zdradzają nazwiska członków rady nadzorczej Twisto Polska

Kolejne potwierdzenie informacji cashless.pl z połowy czerwca bieżącego roku na temat zmiany właściciela czeskiego fintechu Twisto, którego usługi popularne są także w Polsce. Polska spółka Twisto, należąca obecnie w 100 proc. do swojej czeskiej spółki-matki, ma nową radę nadzorczą. Wśród jej członków znaleźli się współzałożyciele Param Group Emin Can Yilmaz i Mustafa Serhan Yilmaz oraz Serkan Aziz Oral, który jest dyrektorem wykonawczym spółki i członkiem rady dyrektorów.

Przeczytajcie także: Twisto będzie mieć nowego właściciela

Co ciekawe wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w radzie nadzorczej czeskiego Twisto. Tam również jej skład został ograniczony do trzech osób, tych samych, które obecnie zasiadają w RN Twisto Polska. Więcej na ten temat w tekście Potwierdzają się informacje cashless.pl. Twisto kupione przez turecki fintech Param.

Twisto to fintech specjalizujący się w płatnościach odroczonych. Na polskim rynku działa od kilku lat. W przeszłości wśród jego inwestorów był m.in. bank ING. Jednak w 2021 r. czeska spółka przeszła w ręce Zip, australijskiego potentata rynku BNPL (z ang. buy now, pay later czyli płatności odroczone). Ten jednak w wyniku zbiegu różnych okoliczności zdecydował pozbyć się swoich europejskich aktywów, w tym Twisto, o czym poinformował w lutym bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Przez płatności odroczone wkrótce możecie spłacać kilkadziesiąt nowych kredytów

Jeśli zaś chodzi o Param, to turecka firma fintechowa, rozwijająca się głównie poprzez przejęcia podmiotów płatniczych za pieniądze swoich inwestorów, wśród których jest m.in. turecki fundusz venture capital Revo. Spółkę Param finansowo wsparł też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i to niemałą kwotą, bo 217 mln dolarów. Turcy mieli też już w przeszłości plany ekspansji w Europie i w tym celu założyli swój oddział w Wielkiej Brytanii, w której działa do dziś. Plany zdobycia kontynentu za pośrednictwem brytyjskiej dywizji pokrzyżował jednak brexit.

A wracając do Twisto Polska, dostępne są już wyniki finansowe spółki za ubiegły rok. Firma osiągnęła przychody w wysokości ponad 27 mln zł, (w roku 2021 było to 14,4 mln zł) oraz stratę netto w wysokości prawie 25 mln zł (rok wcześniej strata wyniosła prawie 27 mln zł). Z informacji uzyskanych przez cashless.pl wynika ponadto, że we władzach polskiego Twisto zaszły zmiany. Jednak na profilu w portalu Linkedin Adama Miziołka, ostatniego country managera Twisto w Polsce, widnieje informacja, że wciąż pełni swoją rolę w tej firmie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies